GeriSağlık Saç boyarken bunlara dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç boyarken bunlara dikkat

Saç boyarken bunlara dikkat

Her kadın aynaya baktığında kendinde bir değişiklik güzellik görmek ister. Bunun içinde en kolay yol olarak çareyi saçlarının renklerini değiştirmede bulurlar. Fakat çalışan kadınlar için kuaföre gitmek çoğu zaman imkansız olabiliyor. Bu tür zamanlarda işin içine marketlerde satılan hazır saç boyaları giriyor. Ancak saç boyarken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur var. İşte mükemmel sonuç elde etmenin püf noktaları

Saç boyalarının içeriğini mutlaka okuyun

Saç boyasını almadan önce muhakkak boyanın içeriğini okuyun. Cildinize zarar verebilecek ya da size alerji yapabilecek madde içeren boyalardan uzak durun. Saç boyasını aldıktan sonra yönergedeki talimatlara uyun. Saçınızı boyarken kesinlikle eldiven kullanın. Boyayı saçoınızda size verilen süreden daha uzun süre tutmayın.

Ayrıca aldığınız boyayı kaş veya kirpiklerinize asla sürmeyin. Farklı saç boyalarını birbirine karıştırıp uygulamayın. Sık sık saçınızı boyamayın. Boyanın içinde bulunan kimyasallar saçınızı yıpratır ve dökülmesine yol açar.

Saç boyarken bunlara dikkat

Doğal saç boyalarını tercih edin

Saç boyası tercihlerinde mümkün olduğunca bitki özlerinden elde edilen bitki özlü saç boyalarını tercih edin. Doğal boyaların özelliği, sentez ile elde edilmiş boyalarınkine göre daha küçük olan moleküllerdir. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt saç renginin geneliyle bütünleşirler.

Fakat doğal saç boylarının bazı dezavantajları mevcut. Bunların başında doğal saç boyaları saç telinin içine nüfuz etmez ve beyaz saçı tam olarak kapamaz. Saça bakım yapmaları nedeniyle avantajdır. Eğer saçınızı boyamak değil de kuvvetlendirmek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Saç boyarken bunlara dikkat

Alerji riskine dikkat

Boya ürünleri satıştan önce test edilir. Fakat bazı insanlar daha hassas olduğu için yapılan testlere rağmen ürün bu tip insanlarda alerjiye neden olabilir.  Bunun için hangi boyayı alıyor olursanız olun muhakkak içinde bulunan kimyasallara bakmayı ihmal etmeyin.

Saç boyarken bunlara dikkat

Saç boyarken dikkat edilmesi gerekenler

-Saçlar boyandıktan sonra rengin yüzde 50’sini kaybeder. Bunun için boyadan sonra ki 24 saat saçınızı yıkamayın. Eğer yıkayacaksanız renk koruyuculu şampuanları kullanın.

-Saç renginizi saç tablosundan seçerek veya yazılı olan tavsiyeler doğrultusunda kullanabilirsiniz.

-Boya karışımını hazırladıktan sonra hemen uygulanmalıdır aksi takdirde boya işlevini yitirecektir.

-Kalıcı boyalarda saçınızı tekrar boyamayı düşünüyorsanız en az 1-2 hafta beklemelisiniz.

-Ten renginizi açığa çıkarmak istiyorsanız iki ton açığına ya da koyusuna boyayın.

Saç boyarken bunlara dikkat

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle