GeriSağlık 'Ölümlere alışmamak gerekiyor'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Ölümlere alışmamak gerekiyor'

'Ölümlere alışmamak gerekiyor'

"Kalabalık yerlere gitmeyelim", "Sevdiklerimiz güvende mi?", "Başımıza bir şey gelir mi?" Bu cümleler son yıllarda kendi içimizde en sık kurduğumuz, günlük yaşantımızın ayrılmaz birer parçası haline gelen endişelerin yansıması oldu. Türkiye son 1 yılda belki hiç olmadığı kadar büyük terör saldırılarına ard arda maruz kaldı. Birçok insan fiziksel olarak etkilenmenin yanı sıra ruhsal olarak büyük yara aldı. Terör olaylarının tekrarlanması ise insanların "güvende olduğu" duygusunu zedeledi. Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, "Bu tür terörist eylemlere izin vermeyecek bir güvenlik ağının kurulması devletlerin asli sorumluluğudur. Aksi takdirde bu örselenmiş bir topluma yol açar." diyor.

Doç. Dr. Burhanettin Kaya ayrıca uzun vadede bu durumun insanlarda değersizlik hissine yol açacağını güven duygusunu

Ölümlere alışmamak gerekiyor

yitireceğini belirtiyor.

Peki, bu durumla başa çıkmak için bireyler ve devlet neler yapmalı ve bu yaşananlar toplumun ruh sağlığında ne gibi etkiler doğuracak?

İNSANLAR SÜREKLİ KÖTÜ BİR ŞEY YAŞAYACAĞI ENDİŞESİ TAŞIYOR

Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Burhanettin Kaya, etkilerini şöyle değerlendirdi:

Çoğunlukla bu tür olaylarda "Bana bir şey olmaz" hissi oluşur insanlarda ancak son 1 yıllık zaman dilimi içinde güvende

Ölümlere alışmamak gerekiyor

olma duygusunu sarsacak birçok şey ardart arda oldu ve artık "Ben de yaşayabilirim, ben de mağdur olabilirim" demeye başladı. Bu da maruz kalanlar ve yakınları kadar izleyenlerde yani tüm toplumda çeşitli derecelerde örselenmeye yol açtı.
Bununla ilgili yapılmış yakın tarihli bir bilimsel çalışma olmasa da bize başvuran insanlarda travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) var.

Ölümlere alışmamak gerekiyor

İNSANLAR NASIL HİSSEDİYOR?

• Sık sık yaşadıkları travma akıllarına geliyor
• Öfke patlamaları ve tedirginlik yaşanıyor
• Hafıza sorunları
• Ömrünün kalmadığı duygusu kronikleşiyor

Bu etkiler, her an acı haber alacağı, her an kötü bir şey olacağı hissiyle ortaya çıkan yaygın anksiyete bozukluğuna neden oluyor.

EKONOMİK KRİZ VE GELECEK KAYGISI MUTSUZLAŞTIRIYOR

Bu saldırıların yanı sıra ülkede yaşanan ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik ve bunun yarattığı belirsizlik hissi, bu tür olayların ardından faillerin bulunamaması, gerekli güvenlik tedbirlerinin yeteri kadar alınamaması da bu travmaların etkisini ayrıca depresyonu artırıyor.

Bunların yanı sıra insanların bir yas sürecine girebilmesi, orada ölenleri anması, dayanışma sağlanması lazım.

Ölümlere alışmamak gerekiyor

“PATLAMANIN ARDINDAN OLAY YERİ İZLERİ SİLİNMEMELİ”

Örneğin İstanbul'da yaşanan patlamaya bakarsak o gece tüm temizlik işçileri göreve çağırıldı ve hızla, belki olayın delillerini de yok edebilecek şekilde temizliğe girişildi. Oysa izlerin bir süre kalması, insanların yüzleşmesi gerekir. Hiç olmamış gibi bir durum oldu. Birkaç gün sonra köprü açılışı oldu. Köprü açılması tabii ki önemli bir olay ama basında köprünün ihtişamla gösterilmesi, tüm dünya Türkiye için yas tutarken, ülkede gerekli özenin gösterilmemesi, yayın yasağını eleştirenlere tepki gösterilmesi var olan travmanın etkilerini toplumda artırıyor.

Ölümlere alışmamak gerekiyor

İNSANLAR OLAYI ANLAMLANDIRAMIYOR

Bu tür olaylardan sonra hemen yayın yasağı konulduğu için insanlar olayı anlamıyor, anlamlandıramıyor. Bilgi işleme süreci bozuluyor, bir süre sonra kanıksamaya başlıyor. "Alışın" gibi söylemler de mesela yanlış çünkü bunlara alışmamak, normalleştirmemek gerekiyor. Bu duyarsızlaştırmaya yol açıyor. Örselenirken, duyarsızlaşıyoruz. Bir süre sonra insancıl duygular kayboluyor.

"Ben değersizim, önemsenmiyorum" diyenler ile "Bunlar da acı mı?" diyenler arasında da bir ayrışma yaşanıyor. Bu güven duygusunu da zedeliyor.

NELER YAPILMALI?

- Benzer bir saldırının tekrar yaşanmayacağı bir güvenlik ağı kurulmalı
- Saldırıdan ruhsal olarak etkilenen herkesin koruyucu ruhsal destek alması gerekiyor
- Bu destek rutin sağlık hizmeti haricinde, kamu desteğiyle olmalı

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle