GeriSağlık Obeziteden bile daha tehlikeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obeziteden bile daha tehlikeli

Obeziteden bile daha tehlikeli
refid:21326713 ilişkili resim dosyası

Obez olmayabilirsiniz hatta normal kilolu bile olabilirsiniz ama eğer yağlanma bel bölgesinde ise dikkat! Çünkü uzmanlar uyarıyor; "Bel bölgesindeki yağlanması olanların kalp hastalığından ölme riski obezlerin kalp hastalığından ölme riskinden bile daha fazla. Bu bölgedeki yağlar kötü yağlar."

ABD'de yapılan araştırmalara göre bel bölgesindeki yağlanma kardiyovasküler bir hastalıktan ölme riskini 2.75 kat artırıyor. Ayrıca aynı durum başka nedenlerden dolayı erken ölme ihtimalini de 2.08 kat artıyor.

Minnesota'daki Mayo Clinic'ten kardiyolog Dr. Francisco Lopez-Jimenez "Daha önce yaptığımız araştırmalarda merkezi obezitenin kötü olduğu ortaya çıkmıştı ancak son araştırmalarda obezite söz konusu olmasa bile bel bölgesinde yağlanma olan normal kilolu insanlarda yarattığı sorunun da son derece önemli olduğunu öğrendik."

 

12 BİN KİŞİ İNCELENDİ

 

18 yaş üstü 12 bin 785 insanın üzerinde yapılan araştırmada normal kilolu, fazla kilolu ve obez insanlar incelendi. Ancak araştırmaya katılan gönüllülerin bel bölgesinde yağlanma olmasına dikkat edildi. Araştırma süresince, ölçüleri alınan gönüllülerden 2 bin 562 kişi hayatını kaybederken 1138 kişinin ölümüne kardiyovasküler hastalıklar neden oldu.

En yüksek ölüm riskinin de normal beden kitle endeksine rağmen bel bölgesi geniş olanlarda olduğu görüldü. Araştırma sonuçlar bu hafta Münih'te düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Kongresi'nde açıklandı.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle