GeriSağlık Neden tatlı krizleri yaşıyorsunuz?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Neden tatlı krizleri yaşıyorsunuz?

Neden tatlı krizleri yaşıyorsunuz?

Tatlı krizleri, diyet yapanların en zorlandığı noktadır. Genellikle uzun süre karbonhidrat ağırlıklı beslenen ve sonucunda da kilo alan insanlar bu süreçte tatlıya da bağımlı hale gelmiş olabilirler. Peki tatlı krizlerini önlemenin en etkili ve kolay yolu nedir? Beslenme uzmanı ve diyetisyen Serkan Tutar, tatlı krizini yenmek için 7 etkili yöntemi ve neden tatlı krizi yaşandığını anlattı.

YETERLİ SEVİYEDE EKMEK TÜKETMEDİĞİNİZ İÇİN

Neden tatlı krizleri yaşıyorsunuz

Sürekli polemik haline getirilen ekmek tüketin veya tüketmeyin konusu beslenme sisteminin dengesini ayarlayan temel etmendir. Gün içerisinde yeterli seviyede ekmek tüketmeyen bireylerin tatlıya olan düşkünlükleri bilinmektedir. Eğer yeterli seviyede ekmek tüketmezseniz vücudunuz sizden eksik kalan karbonhidrat gereksinimini karşılamak için tatlı tüketmenizi isteyecektir. Burada önemli olan diğer bir konu ise doğru ekmek hangisidir? Günümüzde çok fazla ekmek çeşidi olması nedeni ile sadece çavdar veya buğday ekmeği tüketin deyip geçmek çokta doğru bir hareket değildir. Aldığınız ekmek çavdar veya buğday ekmeği olduğunda kıvamının sert ekmek olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde tükettiğiniz çavdar veya buğday ekmeğinin beyaz ekmekten çokta farkı kalmayacaktır. 

ÇOK FAZLA EGZERSİZ YAPIYORSANIZ

Neden tatlı krizleri yaşıyorsunuz

Uzman diyetisyen Serkan Tutar hareketsiz bir yaşamdan sonra egzersize başlayanların da vücudunun buna alışamadığını söylüyor. Eğer hareketsiz yaşam tarzınıza vücudunuz adapte olmuşsa ekstra enerji sarfiyatı olduğu günler vücudunuz sizden geçici olarak tatlı isteyecektir. Ama bu tatlı krizleri anlık olduğunu unutmamalısınız. Eğer sporu veya hareketli bir yaşam tarzını benimsediyseniz zaten bu tarz krizleri yaşamazsınız.

ARA ÖĞÜN YAPMIYORSANIZ

Neden tatlı krizleri yaşıyorsunuz

Kan şekerinin gün içerisinde dengeli olması çok önemlidir. Eğer kan şekeriniz gün içerisinde dengeli değil de dalgalı olarak seyrediyorsa ani kan şekeri düşmesi sonucu vücudunuz sizden tatlı isteyecektir. Kan şekerinin düşmesini engelleyen temel etmen ise gün içerisinde ara öğün yapmanızdır. Ama ara öğünlerinde saat düzenine dikkat etmelisiniz. Aynı ana yemeklerde olduğu gibi belirli saat aralıklarında mümkün olduğunca protein veya yağ içeriği olan ara öğünler bir sonraki ana öğünde daha az besin tüketmenizi sağlayacak aynı zamanda tatlı krizi yaşamanızı da engelleyecektir.

GÜN İÇERİSİNDE YETERLİ SEVİYEDE KARBONHİDRAT TÜKETİLMİYORSA

Toplum olarak bizim temel karbonhidrat kaynaklarımız, ekmek, çorba, pilav- makarna, hamur işi ve tatlıdır. Bu sıralama en sağlıklı olandan en sağlıksız olana doğrudur. Önemli olan sizin karbonhidrat olarak bunlardan hangisini tercih ettiğinizdir. Eğer ekmek, çorba, pilav veya makarna tüketirseniz gün içerisinde vücudunuz sizden tatlı istemeyecektir. Ama bu gıdalar belirli miktarlarda tüketilmezse o zaman tatlı krizi yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

KAN ŞEKERİ SEVİYENİZDE DENGESİZLİK VARSA

Neden tatlı krizleri yaşıyorsunuz

Anlamsız yere tatlı krizleri yaşıyorsanız ya insülin direnciniz vardır ya da gizli şeker hastası olma riskiniz yüksektir. Ana yemekten bir saat sonrasında canınız ciddi seviyede tatlı istiyorsa, gün içerisinde anormal tatlı krizleri yaşıyorsanız en kısa zamanda insülin ve kan şekeri seviyenize baktırmanız gereklidir. Eğer buna çözüm bulmazsanız tüketmiş olduğunuz tatlı miktarı her geçen gün artacak ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleri riski yükselecektir.

ALIŞKANLIKLAR

Tatlı için en basit anlatım “İnsanın yedikçe yiyesi geliyordur”. Çünkü siz vücudunuza basit şeker yüklediğinizde ertesi günü vücudunuz bunu sizden yeniden isteyecektir. Burada irade devreye girmektedir. Eğer 3-4 gün boyunca basit şekerli besin tüketmezseniz tatlı krizlerinizin azalması gereklidir. Azalmıyorsa yine ilk adresiniz doktor olmalıdır.

ADET (REGL) DÖNEMİ

Neden tatlı krizleri yaşıyorsunuz

Bu dönemde vücut tatlıyı hormonal olarak ister. Bu nedenle daha normal bir seyirdir. Bu tür durumlarda çok fazla tüketmek yerine belirli miktarlarda beslenme programınıza eklemek regl dönemini daha sıkıntısız atlatmanızı sağlayacaktır. Hatta bu dönemde tatlı krizlerini kuru meyveler ile çözmeniz en sağlıklı seçim olacaktır. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle