GeriSağlık Nakil bacak geri alındı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nakil bacak geri alındı

Nakil bacak geri alındı
refid:19748796 ilişkili resim dosyası

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dünyada ilk kez gerçekleştirilen aynı anda iki kol ve sağ bacak nakli ile Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen yüz nakli ameliyatı hastasıyla ilgili Prof. Dr. Ömer Özkan bugün de bir basın toplantısıyla bilgi verdi.

Sağ bacak nakledilen hastanın bacağında dolaşım sorunu olması nedeniyle ve hastanın genel sağlık durumunun daha önemli olması nedeniyle bacağı aldıklarını belirten Prof. Dr. Özkan nakil yapılan kollarda sorun olmadığını ve ilgili birimlerin hastayı yoğun biçimde takip ettiğini açıkladı. Prof. Dr. Özkan daha önce yapılan kol naklinde de yine 6 ayı doldurmayı beklediklerini ve ilk 6 ayın çok kritik olduğunu belirtti.

Yüz nakli hastanın durumun iyi olduğunu belirten Özkan, yüz nakli hastası Uğur Acar'ı öğleden sonra uyandırmayı planladıklarını söyledi.  

 

ERTESİ GÜN AMELİYATA ALINDI

 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dünyada ilk kez aynı anda iki kol ve sağ bacak nakli yapılan 34 yaşındaki Atilla Kavdır, ameliyatın ertesi gününde saat 06.00 sıralarında yeniden ameliyata alındı. Prof.Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip, kılcal damarlarda uyum sorunu yaşayan ve morarma görülen bacağı aldı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dün dünyada bir ilk olarak aynı anda çift kol ve bacak nakli yapılan Atilla Kavdır’ın nakil yapılan sağ bacağında ekimozlar (kılcal damar kanamaları), kararma va aşırı morluklar oluşması nedeniyle sabaha karşı 06.00 sıralarında yeniden ameliyata alındı. Ameliyatı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan yönetirken, Atilla Kavdır’ın yakınları kan bulmak için seferber oldu. Hastaneye 30 ünite kan getirildi, doktorlar 6 saat süren ameliyat sonunda nakil yapılan bacağı aldı.

 

BİR DOLAŞIM PROBLEMİ YAŞANDI

 

Ameliyat sonrasında açıklama yapan Prof.Dr. Ömer Özkan, yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar ile iki kol ve bacak nakli yapılan Atilla Avdar’ın birinci günün sonunda sağlık durumlarının gayet iyi durumda olduğunu söyledi. Aynı anda çift kol ve bacak nakli olan Kavdır’ın nakil bacağını almak zorunda kaldıklarını aktaran Prof.Dr. Ömer Özkan, şunlcarı söyledi:

 

"Hastanın sağlığı açısından bize geldiğinden fazlasını vermeyi taahhüt ediyoruz. Ama bir dokuyu tutturalım derken hayati riske atmamak lazım. Onun için bu dönem önemli, onu feda ettik. Bir dolaşım problemi yaşandı. Bu dokuyla veya damarlarla ilgili olabilir. Hastaya daha fazla yük vermemek içi bacağını ampute etmek zorunda kaldık. Diğer sistemleri açısından bir sorunu yok."

 

Bacak naklinin kol nakli gerçekleştirildiği için yapıldığını, protez gibi araçlarla bu yoksunluğun telafi edilebileceğini kaydeden Prof.Dr. Ömer Özkan, hastanın ailesinin de zorlamamayı önerdiğini söyledi.

 

İKİ HASTA DA YARIN UYANDIRILACAK

 

Cerrahi problemleri genellikle ilk 10 gün içinde gördüklerini aktaran Prof.Dr. Özkan, iki hastanın da şu an uyutulduğunu belirterek, "Uyuması bizi biraz rahatlatıyor. İnşallah yarın her iki hastamızı da uyandırmayı planlıyoruz" dedi. 10 gün boyunca her iki hasta için çok önemli riskler olduğunu, bunlara hazırlıklı olunması gerektiğini kaydeden Prof.Dr. Ömer Özkan, kol nakli olan Atilla Kavdır’da olası riskler karşısında geri döndürmek kolayken aynı sözleri yüz nakli olan Acar için söyleyemeyeceğini kaydetti.

Yüz nakli olan Uğur Acar’ın şu ana kadar en ufak problemi olmadığını kaydeden Prof.Dr. Özkan, "Enfeksiyon problemi çok fazla olabilir. Bir de doku olduğundan alternatifin çok fazla yok. Yüz naklinde eskiye döndürmek hemen hemen imkansız" dedi. Prof.Dr. Özkan, böylesi bir durum karşısında ya vücudun farkı yerlerinden doku nakli ya da acil bir yeni verici bulunması gerektiğini dile getirdi.

Hastalarının yoğun bakımda tutuduğunu ve ailelerine gösterilmediğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ömer Özkan, "Aslında görebilirler, ama biz çok yoğun çalışıyoruz. Çalışmayı engellememesi açısından böyle bir tercih yaptık" dedi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle