GeriSağlık Mücadelede dünya standardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mücadelede dünya standardı

Mücadelede dünya standardı
refid:21206726 ilişkili resim dosyası

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın ortak yürüttüğü proje kapsamında, diyabet için dünya standartlarında gerekli olan klinik, eğitim olanakları ve araştırma laboratuvarlarını bünyesinde barındıran “Diyabet ve Obezite Eğitim, Araştırma, Tedavi Merkezi” kurulacak.

KOÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Hatun, hem erişkin hem de çocuklarda obezite ve diyabet sıklığının giderek arttığını belirterek, obezite ve diyabete bağlı metabolik ve kardiyovasküler sorunların, çağın en önemli halk sağlığı sorunlarını oluşturduğunu ifade etti.
Son verilere göre erişkinlerde obezite sıklığının yüzde 32 olduğuna işaret eden Hatun, “Toplumun üçte ikisi fazla kilolu veya obezdir, başka bir deyişle erişkin toplumun sadece üçte biri normal kilodadır” dedi.


Hatun, obezite ile paralel olarak Türkiye'de diyabet sıklığının da son 10 yılda yüzde 90 artarak yüzde 13.7'ye ulaştığını dile getirerek, 6-16 yaş grubu çocuklarda obezite sıklığının 8 yılda yüzde 5'ten yüzde 10.5'e, yüksek ekonomik grupta da yüzde 16.3'e yükseldiğini kaydetti.


Çocuklardaki şişmanlığın büyük ölçüde “abur-cubur” olarak bilinen kalorisi yüksek besinlerin ve şekerli içeceklerin tüketilmesi, hızlı yemek yeme ve hareketsiz yaşam biçimine bağlı olduğunu dile getiren Hatun, bu sağlıksız yaşam biçiminin erişkin dönemde obezite ve diyabet ile sonlandığını vurguladı.


Prof. Dr. Hatun, erişkin dönemdeki obezite ve diyabetin önlenmesinin esas olarak çocukluk ve ergenlik dönemindeki girişimlere bağlı olduğunu anlatarak, şunları söyledi:
“Bu bilgiler temelinde ve ülke programlarına destek olmak amacıyla üniversitemiz son 1 yılda obezite ve diyabetle ilgili çalışmalarına hız vermiştir. Bu kapsamda NovoNordisk ilaç firması ile Ar-Ge anlaşması imzalanmış ve bu kapsamda Kopenhag Üniversitesi ile bilimsel işbirliği çalışmaları başlatılmıştır. Son 1 yıldaki çalışmalar tedavi, eğitim ve araştırma bütünlüğü perspektifi ile esas olarak 3 ana doğrultuda sürdürülmüştür.”

 

OBEZİTE VE DİYABETLE İLGİLİ 3 PROJE

 

Prof. Dr. Şükrü Hatun, KOÜ'nün obezite ve diyabetle ilgili 3 proje hazırladığına değinerek, bu projelerden ilkinin, KOÜ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Devlet Planlama Teşkilatı ve Novo Nordisk firması ortak projesi olarak Kocaeli Üniversitesi bünyesinde “Diyabet ve Obezite Eğitim, Araştırma, Tedavi Merkezi” (KODİTEM) olduğunu dile getirdi.


Bu merkezin, dünya standartlarında diyabet için gerekli olan tüm klinik, eğitim olanakları ve araştırma laboratuvarlarını bir arada barındıran ulusal ve uluslararası bir referans merkezi olarak kurgulandığını ifade ederek, proje için gerekli finansmanın bulunmasında da son aşamaya gelindiğini söyledi.


Hatun, projenin seneye başlanmasının planlandığını dile getirerek, “Bu projelerden ikincisi ise Kocaeli Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu bünyesinde Podoloji programı açılmasıdır. Bu proje de son aşamaya gelinmiş ve YÖK, ülkemizde ilk olan bu programın açılmasına karar vermiştir. Bu programa gelecek yıl öğrenci alınacaktır” şeklinde konuştu.


Yürüttükleri diğer bir projenin de obezite ve diyabet konusunda il ve toplum düzeyinde eğitim ve farkındalık programı başlatılması olduğuna dikkati çeken Hatun, son aşamaya gelen bu çalışmanın da “Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz Dostu Kocaeli” isimli programla sade ve kararında yeme kültürünün geliştirilmesini amaçladıklarını bildirdi.


Prof. Dr. Hatun, program çerçevesinde başta ana okulu ve ilkokul öğretmenleri, imamlar ve KOMEK eğiticilerini de içine alan geniş kapsamlı bir eğitiminin amaçlandığını belirterek, “Bu program da Ekim ayında il genelinde başlatılacak. Bu çalışmalarla ülke düzeyindeki diyabet ve obezite programlarına katkı sağlamayı ve Kocaeli'yi diyabet ve obezite tedavisi ve araştırmaları konusunda model yapmayı amaçlıyoruz” ifadesini kullandı.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle