GeriSağlık Meme kanserini teşhiste yeni yöntem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meme kanserini teşhiste yeni yöntem

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Eyüboğlu, memede kanser şüphesi uyandıran kireçli alanın, telle işaretleme yöntemiyle dokuya zarar vermeden çıkartılabildiğini bildirdi.

Prof. Dr. Eyüboğlu yaptığı yazılı açıklamada, ABD'de yapılan çalışmaların, her 8 kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını ortaya koyduğunu belirterek, memede kanser habercisi olabilecek kireçlenmelere dikkat çekti.

Mamografiyle hastalığın öncüsü olabilecek kireçlenmelerin tespit edilebildiğini ifade eden Eyüboğlu, şu bilgileri verdi:

“Meme içinde doğal olarak kabul ettiğimiz iyi huylu kireçlenmelere kaba kalsifikasyon adı verilir. Bunlar kansere dönüşme riski olmayan iyi huylu kireçlenmelerdir. Ancak daha farklı yapıda olan mikrokalsifikasyon adı verilen kireçlenmeler, meme kanserinin habercisi olabilir. Bu kireçlenmeler mamografiyle görüntülenebilir.”

Erhan Eyüboğlu, kireçlenme tespit edilmesi halinde bu alana mamografi eşliğinde ve lokal anestezi altında olta ucuna benzeyen, özel dizayn edilmiş metal bir telin yerleştirildiğini belirten Eyüboğlu, “Ardından kanser şüphesi uyandıran kireçli alan meme dokusuna zarar vermeden çıkarılıyor” dedi.

Ancak memedeki kireçlenmenin hastada herhangi bir şikayete neden olmadığına işaret eden Prof. Dr. Eyüboğlu, kadınların her ay kendi kendini muayene etmesi, 40 yaşından sonra mamografi çektirmesi ve doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle