GeriSağlık Labiaplasti iç dudak estetiği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Labiaplasti iç dudak estetiği

Labiaplasti iç dudak estetiği

İnsan bedeni deri ile kaplanmıştır ancak vücut örtümüz genital bölge üzerinde zaman zaman görüntü veya işlevselliği bozacak şekilde yaratılmış ya da çeşitli sebeplerle büyümüş, uzamış yada şekilsel değişikliğe uğramış olabilir .

Labiaplasti ya da bir diğer deyişle labioplasti işlemi genital organda iç dudaklar olarak isimlendirdiğimiz labiominoraların kısaltılması amacıyla uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle kadınlar genital görüntülerinden kozmetik yada fonksiyonel nedenlerle rahatsızlık duyabilirler. Bu durunda kadınlar estetik jinekolojiden faydalanmak isteyebilirler. 

 

Labiaplasti iç dudak estetiği

 

Genital organın yani labiaların boyutu, rengi ve şekli insanlar arasında çok fazla varyasyonlar gösterebilir. Ek olarak konjenital (doğumsal) anomaliler, doğum esnasında gelişen genital travmalar, hormonal faktörler, yaş  ve  genital bölgenin sıklıkla enfeksiyonlara bağlı gelişen kaşıntısı gibi nedenlerden dış genital görünüm değişikliğe uğrayabilir.

Labiaplasti iç dudak estetiği

 

HANGİ DURUMLARDA OPERASYON UYGULANMALIDIR?

Tüm bu nedenlerden dolayı kadın kendi ile olan barışıklığını kaybeder ve bu bölgenin düzgün görünmesi ihtiyacına kapılabilir. Az sayıda olmakla beraber labiaplasti konjenital anomalilerden vajinal atreziler, müllerien anomaliler ve cinsiyet değişim ameliyatları ile beraber uygulanabilir.

Labiaplasti iç dudak estetiği

Sexuel medicine gibi bir çok cinsel araştırmada, bilimsel değerlendirme yapan makale

de Labiaplasti istemi ile başvuran hastaların % 32 si fonksiyonel nedenlerle, %31 i estetik & fonksiyonel  nedenlerle ve % 37 si ise yalnızca estetik kaygıları nedeniyle labiaplasti uygulatmıştır. 2011 de yayınlanmış bir derlemede hasta memnuniyetinin % 90-95 olduğu bildirilmiştir. Labiaplasti işlemine  bağlı olarak skar, infeksiyon, kanama, irritasyon işlem sonrası rastlanabilecek komplikasyonlar arasında sıralanmıştır.

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog

Labiaplasti iç dudak estetiği

 

arpanetmedya.com 'a karkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle