GeriSağlık 'Kum döküyor' dediler beynindeki tümörden öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Kum döküyor' dediler beynindeki tümörden öldü

'Kum döküyor' dediler beynindeki tümörden öldü
refid:28305041 ilişkili resim dosyası

Bitlis’teki Yükseliş Mahallesi’nde oturan Uca ailesinin çocukları 4.5 yaşındaki Ahmet Salih Uca, beynindeki tümör yüzünden sevk edildiği Elazığ’daki bir özel hastanede öldü. Baba Erman Uca, Bitlis Devlet Hastanesi’ne ilk gittiklerinde doktarların kendilerine hastanın "Kum döküyor" diyerek, eve gönderildiklerini, 1 sonraki gün sevk edildiklerini, Elazığ’a gidinceye kadar 4 ambulans değiştirdiklerini anlattı. Uca, çocuğunun yaşanan ihmaller sonuçu öldüğünü, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğun söyledi.

Hastane yönetimi, tahlilerin zamanında yapıldığı, Ahmet Salih Uca’nın beynindeki yaklaşık 8 santimetre büyüklüğündeki tümörün daha önceden belirti vermediği, MR sonucu çok kısa sürede etkili hale gelerek beyin ödemi oluşturduğunun fark edildiği, bu tür ameliyatların Bitlis Devlet Hastanesi şartlarında yapılamadığını açıkladı.

Bitlis’in Yükseliş Mahallesi’nde inşaat işçisi 2 çocuk babası Erman Uca, oğlu Ahmet Salih’in kusma şikayetleri başlayınca 8 Şubat’ta gecesi Bitlis Devlet Hastanesi acil servisine götürdü. Uca, doktorların oğlu için ’Kum döküyor’ teşhisi koyduklarını, bazı tahlilerin ardından serum verdiklerini, ardından da ilaç yazıp, eve gönderildiklerini öne sürdü. Uca, sabah saatlerinde verilen ilaçların ardından çocuğunun fenalaştığını, bunun üzerine ambulans çağırıp tekrar hastaneye gittiklerini belirtti. Uca, hastanede çocuk doktoruyla yaptıkları görüşme ardından çocuğunun beyninde tümör olduğunu öğrendiklerini anlatırken şöyle dedi:

"Çocuk doktoruna götürdüğümüzde, Ahmet Salih’in MR filminin çekilip çekilmediğini sordu. Çekilmediğini öğrenince de hemen çekilmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerinede beyindeki tümör fark edildi ve doktor bize çocuğun hemen ameliyata alınması gerektiğini ancak Bitlis’teki şartların buna uygun olmadığını anlattı. Bunu üzerine de Elazığ’daki özel bir hastaneye sevk işlemlerine başlandı."

4 AMBULANS DEĞİŞTİ

Baba Uca, tüm bunların ardından ambulans sıkıntısı çektiklerini, Elazığ’a gidinceye kadar 4 ambulans değiştirdiklerini, son ambulansta ise çocuğunun kalbinin durduğunu söyledi. Uca, çocuğunun amaliyat olamadan hayatını kaybettiğini ve bunun ihmallerden kaynaklarandığını, iddialarının takipçisi olacağını ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek şöyle konuştu:

"Bitlis’ten tahsis edilen ambulans ve bir acil tıp teknisyeniyle yola çıktık. Bingöl’ün Solhan ilçesi yakınlarında çocukta kasılmalar oldu. Tıp teknisyeni ambulansta bir iğne yaptı. Bunun üzerine de çocukta kızarıklık ve kasılmalar olmaya başladı. Bunlar görülünce şoförden yakın acil servis bulmasını istedi. Solhan’da bir acil servise gittik. Burada müdahale yapılarak, bize bu sevkin bu ambulansla yapılmasının doğru olmadığı söylendi. Ambulans yeterli ekipmana sahip değilmiş. ‘Size buradan bir ambulans tahsis edeceğiz’ deyip, başka bir ambulansa aldılar. Buradan Bingöl Devlet Hastanesi’ne geldik. Bu ambulansta yetki alanının Bingöl’e kadar olduğunu belirterek, bizi hastaneye bırakıp gitti. Burada başka bir ambulansa bindirildik. Ancak hareket edemedik. ’Bu ambulans da arızalı, sizi başka bir ambulansla sevk edeceğiz’ dediler. 4’ncü ambulans geldi. Onunla Elazığ’a akşam saat 22.30 civarlarında ulaştık. Hastaneye geldiğimizde hastamızın hayati fonksiyonlarının durduğunu, ambulansta 5 dakika da kalbinin durduğunu, bu hastaya şimdilik müdahale etmeyeceklerini, cihazlara bağlayıp yoğun bakıma alacaklarını söylediler. Erken gelinmesi durumunda müdahale edebileceklerini söylediler. Şimdi yapacak bir şey yok bekleyeceğiz. Bir gün sonra da çocuğumuzun hayatını kaybettiği haberini verdiler."

HASTANEDEN YAZILI AÇIKLAMA


Olayla ilgili hastane yönetimi ise yazılı açıklamada bulundu, Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, çocuğun kusma şikayeti ile başvurduğu belirtilerek, şöyle denildi:

"Gerekli tahliler zamanında yapıldı. Ahmet Salih Uca’nın beynindeki yaklaşık 8 santimetre büyüklüğündeki tümörün daha önceden belirti vermemesi ve çok kısa sürede etkili hale gelerek beyin ödemi oluşturması çekilen MR sonrasında fark edildi. Bu tür ameliyatlar Bitlis Devlet Hastanesi şartlarında yapılamıyor. Bu süreçten sonra yapılan birçok telefon görüşmesinin ardından en yakın Elazığ ilinde bir hastanenin kabul etmesiyle birlikte hastanın sevk yapıldı."

Yetkililer, yolda yaşanan ambulans sıkıntısı ile ilgili de iddiaların olmadığını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle