GeriSağlık Korneada bekleme sırasını eriten göz bankası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korneada bekleme sırasını eriten göz bankası

Korneada bekleme sırasını eriten göz bankası
refid:27864232 ilişkili resim dosyası

Kornea nakli bazı göz hastalıklarında hastaların ışığı görmesi için tek şans.

Doku olan kornea, vefat eden herkesten ailesinin izni aranmadan alınabiliyor. Ancak nakil cerrahisindeki başarıya rağmen yeterince temin edilemiyor. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Bankası Sorumlusu Prof. Dr. Yusuf Özertürk, bağlı bulunduğu Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Tunçay Palteki’ye 2 yıl önce kornea sıralarını eritecek önerilerde bulundu.

BİR AYA İNDİ

Dr. Palteki’nin de desteklediği projeyle korneaları cenazelerden temin etmek için 7 kişilik ekip kuruldu. 2012’de 276 korneanın nakledildiği, 2 binden fazla hastanın beklediği hastanede, 2013’de 437 nakil, 2014’de 537 nakil yapıldı. 2013’de 60, 2014’de 80 dolayında kornea diğer illerdeki hastanelere gönderildi. 3 yılı bulan hastaların kornea bekleme sırası bir aya düştü.

CENAZEYE ZARARI YOK

PROF. Dr. Özertürk, “Kornea 1 milimetre kalındığında, 10 milimetre çapında, gözün renki kısmının üstündeki şeffaf bir doku. Bunu almak için gözü çıkarmıyoruz, beyaz göz küresi yerinde kalıyor. Dolasıyla cenazeye de zarar vermiyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle