GeriSağlık "Keneyi elle çıkartmayın"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Keneyi elle çıkartmayın"

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağrı Büke, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan keneler konusunda uyardı.

 “Vücudunda kene tespit edilen kişilerin keneyi elle çıkartmaya kalkışmaksızın derhal bir sağlık kurumuna giderek orada deneyimli bir kişi tarafından bir pens ile kene ezilmeden ve başı ile gövdesi birbirinden ayrılmayacak şekilde yavaşça çıkartılması sağlanmalıdır” dedi.

Hastalık etkeni virüsün yabani hayvan, kirpi, at, eşek, koyun, sığır gibi hayvanlarda bulunabildiğini kaydeden Prof. Dr. Büke, “Böyle hayvanlarda bulunan ‘Hyalomma’ cinsi keneler tarafından taşınıp insanların kanını emmesi sırasında insanlara hastalık bulaşabilmektedir. Hastalığın bulaşması kene dışında hasta hayvanların kanları ya da diğer enfekte vücut dokuları ile yaralı deri ve mukozaya temas sonucu ve hastalıklı insandan insana da bulaşma olabilmektedir. Kene ısırmasından 1 ile 9 gün sonra başlayan ateş, şiddetli kas, eklem ve baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal ilk dikkati çeken bulgulardır. Bunu vücudun değişik yerlerinden kanama izler. Bu süreç 1 ile 7 gün arasında değişmektedir. Hastalık kötü seyirli olup olguların yüzde 8 ile 80'i hastalığın daha çok ikinci haftasında kaybedilmektedir” diye konuştu.
Hastalığın erken tanısının çok önemli olduğunu açıklayan Prof.Dr. Büke, şu önerilerde bulundu:

“Risk altında bulunan kişiler mezbaha işçileri, kırsal alanda yaşayan hayvancılık ile uğraşan kişiler, çiftçiler, veteriner hekimler, su kenarlarında otlak ve orman alanlarında piknik yapan kişilerdir. Korunma önlemi olarak; kenelerin bulunabileceği alanlardan uzak durulmalı, kenenin ısırmasını engellemek amacıyla korunaklı biçimde giysiler giyilmeli, belli aralıklarla vücudun kene açısından kontrol edilmesi ve vücudun açıkta kalan yerlerine böcek kaçırır solüsyonlar sürülmesi gerekmektedir. Vücudunda kene tespit edilen kişilerin keneyi elle çıkartmaya kalkışmaksızın derhal bir sağlık kurumuna giderek orada deneyimli bir kişi tarafından bir pens ile kene ezilmeden ve başı ile gövdesi birbirinden ayrılmayacak şekilde yavaşça çıkartılması sağlanmalıdır.”

Hastalığın Afrika, Asya, Orta Doğu ve Doğu Avrupa'da görüldüğünü belirten Prof. Dr. Büke, “Hastalık 2002 yılı bahar aylarından itibaren özellikle Türkiye'de özellikle İç Anadolu ve Doğu Karadeniz başta olmak üzere görülmeye başlanmıştır” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle