GeriSağlık "Keneye karşı duyarlı olun"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Keneye karşı duyarlı olun"

48 yaşındaki Nesibe Araç ile 45 yaşındaki çiftçi Rıfat Çoban’ın Samsun’da kene ısırığı sonucu meydana gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı sonucunda hayatını kaybetmesi üzerine Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, vatandaşları keneye karşı duyarlı olmaları yönünde uyararak “Bu yeni bir şey değil. 2004’ten beri Samsun’da kene vakaları görülüyor” dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, ANKA’ya yaptığı açıklamada olayın Havza Vezirköprü’de meydana geldiğini belirterek “Burada kene vatandaşa çok yakın. Özelikle bu tarz riskli bölgelerde vatandaşlar daha da duyarlı davranmak zorunda” dedi. Keneye ilişkin eğitim çalışmalarının önemine işaret eden İl Sağlık Müdürü Kasapoğlu, “Samsun’da hastalığa ve kene ısırığına ilişkin eğitim çalışmalarına nisan ayında başladık. Gerek halk eğitimleri gerekse doktorlara eğitimler düzenledik. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda düzenlediği eğitimlere de katıldık. Özellikle çiftçiler için eğitimler çok önemli” diye konuştu.

ÖLEN KİŞİLER KENENİN ISIRDIĞINI SÖYLEMEMİŞ

Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu, ölen iki kişinin de kene tarafından ısırıldıklarını söylemediğini bildirdi. Bu konuda da uyarıda bulunan Kasapoğlu “Hastaneye gidildiği zaman mutlaka tüm sorular ayrıntılı yanıtlanmalı ve doktorlar da buna göre müdahalede bulunmalı” diye konuştu. Ölümlerin önüne geçmek için büyük gayret gösterdiklerini belirten İl Sağlık Müdürü Kasapoğlu, “Kenenin 2004’e gelene kadar hiçbir zararı yoktu. Şimdi ise keneden keneye virüs geçebiliyor. Vatandaşı duyarlı kılmak zorundayız. Bu nedenle burada herkese görev düşüyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle