GeriSağlık Kendinizi kandırabilirsiniz ama beyninizia asla
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kendinizi kandırabilirsiniz ama beyninizia asla

Kendinizi kandırabilirsiniz ama beyninizia asla
refid:24767944 ilişkili resim dosyası

Diyet içecekleri ve yapay tatlandırıcıları seçerek sağlıklı bir seçim yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama dikkat edin çünkü bunların içinde gizli tehlike mevcut.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre yapay tatlandırıcılar daha fazla tatlı istemenize neden oluyor. Bunun sebebi ise yapay tatlandırıcılar damak tadınızı kandırıyor ama beyninizi kandıramıyor.

Tatlı yediğimizde beynimiz dopamin denilen maddeyi salgılıyor ve bu da tatlıdan sonra hissedilen mutluluğun nedeni. Yapay tatlandırıcılar ve düşük kalorili diğer seçenekler ise aynı tepkiye neden olmuyor ve bir süre sonra kişilerin tatlı yeme hissini artırıyor.

DİYET ÜRÜNLERE RAĞMEN OBEZİTE ARTIYOR

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmayı yürüten Prof. IVan de Araujo, "Çalışmamız tatlı yeme isteğini artırıyor ve sonrasında daha yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmesine neden oluyor." dedi.

Araujo, bunun için için az miktarda şekerli yiyecek tüketerek bu ihtiyacın karşılanmasını tavsiye ediyor. Bilim adamları ayrıca bu araştırmanın diyet içecekler ve atıştırmalıklara rağmen neden obezitenin arttığını açıklayabileceğini belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle