GeriSağlık Kanser riskini artıran zihinsel hastalıklar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanser riskini artıran zihinsel hastalıklar

Kanser riskini artıran zihinsel hastalıklar
refid:21058019 ilişkili resim dosyası

ABD’de yapılan yeni bilimsel araştırmalar şizofreni ve bipolar bozukluk gibi ciddi zihinsel hastalıkları taşıyanların, normal insanlara göre yaklaşık üç kat daha fazla kansere yakalanma riskinin olduğunu ortaya koydu.

Psikiyatrik Servisler dergisinde yayımlanan araştırmanın bulguları, ciddi boyutta zihinsel hastalık taşıyanların ve görüntülemelerine dayanıyor.

 

Araştırmanın yöneticilerinden John Hopkins Üniversitesi’ne bağlı Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Gail L. Daumit, bu tip hastalarda yüksek bir riskin tespit edildiğini, ancak nedeni hakkında henüz net bir şey bulamadıklarını söyledi. ABD’de yaşayan nüfusun yaklaşık yüzde 5’inin ciddi zihinsel problemleri bulunduğunu söyleyen Daumit, bu insanların ölüme herhangi bir zihinsel problemi olmayan insanlara göre üçte iki oranında daha fazla yatkın olduğunu belirtti.

 


Daumit ve ekibinin yaptığı ilk araştırmalar, şizofreni ve bipolar bozuklu taşıyan 3 bin 317 denek üzerinde gerçekleşti. 1994 ve 2004 yılları arasında gözlemlenen kanserli pek çok deneklerin, akciğer kanseri normal nüfusa göre dört buçuk kat, koloretal kanseri ise üç buçuk kat daha hızlı gelişme gösterdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle