GeriSağlık Kalp kapağı artık değiştirilmeden önce tamir ediliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalp kapağı artık değiştirilmeden önce tamir ediliyor

Kalp kapağı artık değiştirilmeden önce tamir ediliyor
refid:28252270 ilişkili resim dosyası

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Tansel Darçın, "Son 15 yıldan beri dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp kapaklarının ameliyat sırasında değiştirilmesinden ziyade tamir edilmesi yoluna gidiliyor" dedi.

Darçın, kalp kapağı bozulmalarında hastalarda çabuk yorulma, nefes darlığı ve çarpıntı gibi şikayetlerin olduğunu söyledi. Bu şikayetleri bulunan hastaların bir kardiyoloji doktoruna başvurmasının önemli olduğunu aktaran Darçın, hafif derecede darlık ve yetmezliklerde tuzsuz diyet ve ilaç tedavisi yapıldığını ancak ileri derecedeki kapak bozuklularında ameliyatın çoğu zaman kaçınılmaz olduğunu belirtti.

ZAMAN GEÇİRİLİRSE KURTARILAMAYACAK NOKTAYA GELEBİLİR

Darçın, ameliyatın zaman geçirilmeden yapılmasının önemli olduğunu, ihmal edilmesi halinde ileride hastaların durumlarının operasyona alınamayacak kadar ağırlaşabileceğini dile getirdi.

Ameliyatta, hastanın kapağı da uygunsa tamirin daha doğru bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Darçın, şöyle konuştu:

Kalp kapağı artık değiştirilmeden önce tamir ediliyor

SON 15 YILDIR TAMİR, DEĞİŞTİRMEKTEN DAHA ÇOK YAPILIYOR

"Son 15 yıldan beri dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp kapaklarının ameliyat sırasında değiştirilmesinden ziyade tamir edilmesi yoluna gidiliyor. Bu konunun önemi halk arasında hala tam kavranamadı. Modern cerrahide kalp kapaklarının tamir edilmesi daha uygun ve ideal bir tedavi şeklidir. Bu ameliyatlarda hastanın kalbine herhangi bir protez yerleştirilmez, sadece kapağın bozulmuş tarafları düzeltilir. Hasta, hayatına kendi kapağı ile daha sağlıklı bir şekilde devam etme imkanını yakalar. Böylece kalp protezlerinde kullanımı zorunlu olan kan sulandırıcı ilaçlara mahkum olmaktan da kurtulurlar. Bir hastanın kalp kapağını değiştirdiğinizde onu bir hastalıktan kurtarıp başka bir hastalığa sevk etmiş olursunuz. Kapağı tamir edilmiş hastada ise bu sorunların hiçbiri yaşanmaz."

HASTALARA TAVSİYELER

Darçın, kalp kapağı tamirlerinin, belirttiği nedenlerle cerrahi tedavide büyük önemi bulunduğunu bildirdi.

Aşırı derecede bozulan, taşlaşan, üzerine kireç tabakası çöken kapakları tamir etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Darçın, şunları kaydetti:

"Onları biz de değiştirmek zorunda kalıyoruz ancak bu tür hastalar toplam kapak hastalarımızın yüzde 25-30'unu geçmiyor. Bu ameliyatların ileri derecede deneyimli kalp cerrahları tarafından yapılması da önemli. Aksi takdirde tamir başarısız olabilir. Kliniğimize başvuran hastaların en az yüzde 75'inin kapağını tamir ediyoruz. Afyonkarahisar'da kısa sürede 30'a yakın hastaya kapak tamiri ameliyatı uyguladık. Sonuçlarımız gayet başarılı. Hastalarımız da bu durumdan çok memnun. Konunun halk ve özellikle de kapak ameliyatı olacak hasta ve yakınları tarafından bilinmesi çok önemli. Bu tür hastaların ameliyat için gittiği kliniklerde kapak tamiri ameliyatlarının sıkça ve başarılı şekilde yapılıp yapılmadığını iyi sorgulamaları gerekir."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle