GeriSağlık Kadınlarda kanser riskinde artış var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlarda kanser riskinde artış var

Kadınlarda kanser riskinde artış var

Kansere karşı farkındalığı arttırmak için her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan kanser haftasına girerken ortaya vahim bir tablo da çıktı. Yapılan araştırmalara göre kanser kadınlar için de korkulu bir rüya oluyor.

Dünyada 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü rahim ağzı (serviks) kanserleridir. Meme ve akciğer kanserlerinden sonra da kanser ölümlerinde 3. sırayı alır. Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Rahim ağzı kanseri Türkiye'de en sık görülen 8. kanser türüdür. Aynı şekilde yumurtalık, rahim kanserlerindeki rakamlarda kadınları nasıl bir tehlike içinde olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar kadınların kanserden korunmak için yapılacakların basit olduğunu vurguluyor. Ayrıca, ülkemizde giderek çok fazla ilgi gören yumurta dondurma işlemi kanser sonrasında sağlıklı çocuk sahibi olmak için önem taşıyor.

Konuyla ilgili bilgiler veren Bahçeci Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytun Aktan her yıl yüz binlerce kadının ölümüne yol açan bu kanser türlerinden korunmak aslında çok kolay olduğunu belirterek yöntemleri özetliyor.

Kadınlarda kanser riskinde artış var

RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ 3. EN TEHLİKELİ KANSER TÜRÜ

Kadınlar için korkulu rüya rahim ağzı kanserleri önlenebilir olmaları dolayısıyla oldukça önemlidir. Dünyada 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü serviks kanserleridir. Meme ve akciğer kanserlerinden sonra da kanser ölümlerinde 3. sırayı alıyor.  Bu kadar ciddi bir hastalığın görmezden gelinip, ihmal edilmesi ise ölümlere yol açabiliyor. 

Yıllık yapılan düzenli Pap-smear testleri ve jinekolojik muayenelerde erken dönemde, henüz kanser safhasına gelmeden yakalayıp tedavisi yapılabilen bir kanser türünden, maalesef ki dünyada hala 2 dakikada bir kadının öldüğünü belirten Op.Dr.Aktan;

“Yeterli bilinçlendirme yapılamadığını ve toplum taramalarında istenilen seviyeye gelinemediğini gösteriyor.

KADINLARIN % 80'İ  HAYATI BOYUNCA HPV VİRÜSÜYLE KARŞILAŞIYOR

Serviks kanseri için en önemli neden HPV (Human Papilloma Virus) dir. Çok sayıda tipi olmakla birlikte bunların bazıları serviks kanseri ile ilişkilidir. En sık görülen tip 16 ve 18 serviks kanserlerinin %70 inden sorumludur. Cinsel yolla bulaşabilen bu virüse karşı korunma yollarının başında ilişkide prezervatif kullanımı önerilse de tam koruma sağlayamaz. HPV için geliştirilmiş aşılar bu virüs kaynaklı kanserin önlenmesi için büyük umutlarla üretilmişse de sınırlı tipler için etkindir. Kadınların %80’i hayatı boyunca bu virüsle karşılaşsa da gerek bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekse her tipin kanser zemininde varlık göstermemesi durumun önemini bir ölçüde azaltır” diyerek korunma yöntemlerini anlattı. 

Kadınlarda kanser riskinde artış var

UZUN SÜRE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANMAK RİSK TAŞIYOR

Cinsel hayatı erken başlayan, çok partner değiştiren kadınların cinsel yolla bulaşan bu hastalıklara da açık olma sebeplerinden dolayı serviks kanserlerine karşı artmış riski bulunmaktadır. Çok sayıda doğum yapmış kadınlar, uzun süre doğum kontrol hapı kullanmış olanlar, sigara kullanımı gibi faktörler de serviks kanserinde artışa yol açabilir.

RAHİM AĞZI KANSERİNİN EN TEMEL BELİRTİLERİ

Düzensiz kanamalar, özellikle cinsel ilişki ardından olan kanamalar, et suyu renginde kötü kokulu akıntılar ve cinsel ilişkide artan ağrı rahim ağzı kanserleri için uyarıcı olmalıdır.

Kanser seviyesine ulaşıldığında cerrahi veya ilaç, ışın yöntemleriyle hastalıkla baş edilebileceğini belirten Op.Dr.Aktan şunları söyledi: “Kanserin evrelerine göre yaşama kalitesi, yaşam süresi farklı olsa da bu aşamaya gelmemek çok kolay ve önemli. Devlet politikası olarak da smear taramaları kadınlara 1. Basamak sağlık kuruluşlarında ücretsiz yapılmaktadır. Çok sayıda chek-up programının içinde kadınlar için smear testi yer almaktadır. Taramaların hangi sıklıkta kimlere yapılacağını mutlaka hekiminize danışınız.”

50 YAŞ ÜSTÜ KADINLAR DAHA FAZLA RAHİM KANSERİ RİSKİ TAŞIYOR !

Rahim iç tabakasını döşeyen ve kadınların her ay adet kanaması ile dışarı attıkları dokudan kaynaklı kanserler 50 yaş üstü kadınlarda daha sık görülür. Fazla ve uzun süreli estrojen hormonu bu dokudaki değişiklikler için ilk sıradaki risk oluşturur. Bu nedenle, erken adet görüp geç menopoza giren kadınlar, hormon tedavileri görenler, obezite sorunu yaşayanlar, polikstik over hastaları, infertilite sorunu olan kadınlar, ailesel hikayesi olanlar risk grubundadır.

Kadınlarda kanser riskinde artış var

ERKEN TANI OLMUYOR, DÜZENLİ KONTROL ŞART

Erken tanı metodu olmayan bu hastalıkta düzenli jinekolojik muayeneler önem arz ediyor. Hasta tarafından düzensiz kanamalara karşı tetikte olmalıdır. Özellikle menopoz sonrası yaşanan kanamalarda hemen rahim kanserine karşı doktora gidilmesi büyür önem taşımaktadır. 

KANSER SORASI HAMİLELİK İÇİN YUMURTANIZI DONDURUN

Kadınların menopoz sürecine giderene kadar adet görebilmeleri, çocuk sahibi olabilmeleri için çalışarak hormon üreten yumurtalıklardan kaynaklı kanserler ileri yaşlarda, daha sıklıkla menopoz sonrasında görülmektedir. Risk faktörleri genetik, beslenme, hormonal olmakla birlikte çoğu zaman ön görülemeyen, maalesef erken tanı metotlarının çok işe yaramadığı bir kanser tipidir. Bu nedenle sıklıkla iler evrelerde saptanır. Cerrahi ve ilaç tedavileri uygulanır.

Kür sağlanmış tüm genç yaş kanser hastaları için yumurtaların, tüp bebek yöntemleri kullanılmak suretiyle dondurularak saklanması ilerideki sağlıklı yaşlarda çocuk sahibi olmak için önem taşır.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle