GeriSağlık 'İltihaplı romatizma gözleri bile etkiliyor'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'İltihaplı romatizma gözleri bile etkiliyor'

'İltihaplı romatizma gözleri bile etkiliyor'

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ediz Dalkılıç, ’romatizma’ olarak adlandırılan tek bir hastalığın bulunmadığını, vücudun hareketini sağlayan kas, kemik, eklem ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı, hareket kısıtlığı, şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan 100’den fazla hastalığa genel olarak "romatizmal hastalık’ adı verildiğini söyledi.

Çok sayıda hasta ve hasta yakınının katıldığı bir bilgilendirme toplantısında konuşan Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ediz Dalkılıç, ’romatizma’ olarak adlandırılan tek bir hastalığın bulunmadığını, vücudun hareketini sağlayan kas, kemik, eklem ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı, hareket kısıtlığı, şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan 100’den fazla hastalığa genel olarak ’romatizmal hastalık’ adı verildiğini anlattı.

İltihaplı romatizma gözleri bile etkiliyor

İLTİHABİ ROMATİZMA GÖZLERİ BİLE ETKİLİYOR

Doç. Dr. Dalkılıç, romatoloji bilim dalının romatizmal hastalıkların özellikle iltihabi olan kısmıyla ilgilendiğini, bu hastalıkların sadece kas-iskelet sistemini değil deri, göz, akciğer, böbrek, sinir sistemi, kalp gibi hayati organları da etkileyebileceğini belirtti. Erken tanı ve tedavinin tüm hastalığın seyrini değiştirebileceğini ve günümüzde birçok yeni tanı ve tedavi yöntemlerinin Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde de kullanılmaya başlandığını söyledi.

İltihaplı romatizma gözleri bile etkiliyor

"ROMATİZMAYA KESİN ÇARE DİYEN DOLANDIRICILARA İTİBAR ETMEYİN"

Son dönemlerde özellikle sosyal medya üzerinden bitkisel, organik gibi kelimelerle ilaç ve benzeri maddeler oldukça pahalı maliyetlerle ’Romatizmaya kesin çare’ sloganıyla pazarlandığına, hastaların parası ve sağlığıyla oynandığına dikkat çeken Dalkılıç, vatandaşların tıp ve pozitif bilim dışındaki bu dolandırıcılara itibar etmemeleri gerektiğini vurguladı.

İltihaplı romatizma gözleri bile etkiliyor

200 ROMATOLOG VAR

Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı öğretim yesi Doç. Dr. Yavuz Pehlivan da romatizmal hastalıkların oldukça yaygın olmasına karşın ülkemizde romatolog sayısının ABD ve Avrupa’nın çok gerisinde olduğuna işaret ederek, "Türkiye’de 200 romatolog var. Bunun 6-7 tanesi Bursa’da. Oysa sadece Bursa’da 140 bin romatoloji hastası bulunuyor. Hasta fazla uzman sayısı az olunca hastalığın teşhis ve tedavisinde hastaya gerekli zamanı ayırmak zor oluyor. Dilerim önümüzdeki yıllarda romatolog sayısı artar ve hastalara daha çok zaman ayrılır" diye konuştu.