GeriSağlık Hipertansiyon soruları cevapları 11
Paylaş
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Hipertansiyon soruları cevapları 11

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor sağlıkla ilgili tüm soru ve sorunlarınızı cevaplayacak. İlk konu hipertansiyon. İşte sorularınızın cevapları.

SORU
İyi günler hocam 2001 kırizinden sonra bende baş arğısı sıtres ve tedirginlik başladı,tansiyonum yükseldi ADU dhilye servisinde bütün tetkitlerim yapıldı deyerler cok iyi çıktı(tansiyonum 15-9)olarakzaman zaman devam eti.benim hocam sıtrese bağlı olduğunu süyledi bana vazkor 10mg (devletin ödediği)ilacı bugüne kadar günlük 1 adet sürekli kullanıyorum.zaman zaman tetkitlerimi yapıyorum kilomu dengede tutmaya çalışıyorum haftada 4 gün egzersiz yapıyorum(günlük 12,5km koşu-1,5km yürüyüş yapıyorum.
CEVAP
Sayın Özalp,Siz yaşam biçiminizi düzenlemişsiniz,ikacınızı da kullanıyorsunuz.Kan basıncınız makul gidiyor ise yıllık düzenli kontrollerinizi aksatmaksızın sürdürmeniz dışında yapılacak birşeyvar görünmüyor.

SORU
Selam sayin doktorum.Yaklasik iki senedir kolestrol ve tansiyon dan dolayi sikayetim var ve ilac aliyorum.. bu hastaliklarin farkina varmadan önce vucudumda kasinti cikti ve bi care bulamadik kasintinin bu kolestrol ve tansiyonla ilgisi varmidir? ne yapmaliyim? bu hastaliklardan dolayida ayaklarimda sisme oldu:( doktor böbreklerimde sorun oldugunu söyledi böbreklerde kacirma varmis,butun bunlari gözden gecirip bi care bulabilirmisiniz? ne yapmaliyim:( illerde böbrekler buyuk sorun teskil edermi?
CEVAP
Sayın Seçilmiş, Anladığım kadarı ile tansiyon yüksekliği ile birlikte bir böbrek hastalığınız var.Bir nefroloji uzmanının düzenli takibinde kalmanızda yarar var.

SORU
Merhabalar hocam ben yaklaşık 2 yıldır hipertansiyon hastasıyım.Tansiyon haplarımı kullanmama rağmen tansiyonum dengesiz.Bunu düzeltmek için ne önerirsiniz..
CEVAP
Sayın Uzar, İlaçlarınızı kullanmanıza rağmen eğer kan basıncınız düzenli değilse bu kullanılan ilaç programının sizin için  yetersiz olduğu anlamına gelir.O nedenle hekiminizin programınızı yeniden gözden geçirmesi uygun olur.

SORU
Merhaba Polanyadan yaziyorumm Sorunum ufak tansiyonum var 70-100 bazen 65-90 hal boyle olunca sersem gibi hissediyorum kendimi ...!!!!caresi yok diyorlar doktorlar cikartmanin ama boylede hayat sersem gibi cekilmiyorr..!!! Sorunun doktorlar psikolozik diyorlar sersem gibi hissetmemi ama 4 senedir her halde surmezdii..!!!! Uyurken bazen sol kolum uyusuyor sanki kangren olmus gibi cogu zaman kalktim harekket etdirince duzeldi .., aklima kalbim mi calismiyor ondan mi boyle oluyor geliyorr..!!!
CEVAP
Sayın Deler, Bir psikiatri uzmanı ve bir dahiliye uzmanının ortak değerlendirmesi sizin sorununuzun  çözümü olabilir.

SORU
Benim bir defa tansiyonum yükseldi doktoragittim büyük tansiyo 22 çıktı. Bana sen artık tansiyon hastasısın dedei ve süreki ilaç kuulanmamı önerdi. Ben 3 sene norvaks isimli ilacı kuulandım bacaklarımda şişlik oluştu değiştirdim.Şimdipreterax isismli bir ilaç kuulanıyorum oda kuru öksürük yapıyor. BANA önerebileceğiniz bir ilaç varmı ben tansiyon hastasımıyım.
CEVAP
Sayın Şahinoğlu, Hangi hastada hangi ilacın daha iyi çalıştığını önceden kestirme imkanı ne yazık ki yok.Sizde  yan etki doğuran bir ilaç diğer bir hastada  mükemmel çalışabilir.Sizde yan etki oluşturmayacak ilacı hekiminiz bulacaktır.Bınun için yapılan denemelerde  sabırlı olmak ve hekimle ilişkiyi sürdürmek gerçekçi olur.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle