GeriSağlık Herkesten kaçıyor 12 yıldır evden çıkmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Herkesten kaçıyor 12 yıldır evden çıkmıyor

Herkesten kaçıyor 12 yıldır evden çıkmıyor
refid:21179938 ilişkili resim dosyası

Bayburt'ta 33 yaşındaki Soner Bayrakçeken, 12 yıl önce geçirdiği psikolojik rahatsızlık sonucu sokağa çıkamamaya ve ailesi hariç diğer insanlarla görüşmemeye başladı.

Merkeze bağlı Ağören köyünde yaşayan üç çocuk babası Soner Bayrakçeken, psikolojik bir rahatsızlık olan sosyal fobi nedeniyle 12 yıldır evinden çıkamıyor, eşi, çocukları ve annesi hariç kimseyle görüşmüyor.


Gündüz saatlerinde dahi evin perdelerini açmayan, akrabalarından ve eve gelen diğer misafirlerden kaçan Bayrakçeken, çalışamadığı için ekonomik sıkıntı çekiyor ve ailesinin yardımlarıyla hayatını sürdürüyor.


Bayrakçeken'in 14 yıllık eşi Kader Bayrakçeken, eşinin askerlik görevini yaptıktan sonra rahatsızlandığını belirterek, “Askerden döndükten sonra insanlardan kaçmaya ve evden çıkmamaya başladı” diye konuştu.

 

"BEN SİZE BİR ŞEY Mİ DEDİM?"


Bayrakçeken, eşinin 12 yıldır evden çıkmadığını ifade ederek, “Eve bir çocuk gelse ondan bile kaçıyor. Artık bizden de kaçmaya başladı. Bize rahatsızlık verdiğinden şüpheleniyor, 'ben size bir şey mi dedim, bir şey mi yaptım' diye sıkılıyor” dedi.


Eşini 6 yıl önce zorla doktora götürdüğünü anlatan Bayrakçeken, “Doktor sosyal fobi teşhisi koydu. Eşim doktorun verdiği ilaçları kullanmadı. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yetkililerden bize yardım etmelerini istiyorum” diye konuştu.

 

HASTALIKTAN KURTULMAK İSTİYORUM ANCAK ELİMDEN BİR ŞEY GELMİYOR

 

Kader Bayrakçeken'in ikna etmesi üzerine Soner Bayrakçeken, yaşadığı durumun kendisini çok üzdüğünü söyledi. Hastalıktan kurtulmak istediğini belirten Bayrakçeken, “Bu hastalıktan kurtulmak istiyorum ancak elimden bir şey gelmiyor. Ben bu hastalığa askerden sonra düştüm. Sıkılıyorum, dışarıya çıkamıyorum 12 yıldır” dedi.


Soner Bayrakçeken, hastalık dolayısıyla büyük sorunlar yaşadığını vurgulayarak, “Çoluk çocuğum var, sıkıntıdayım. Evden çıkamadığım ve çalışamadığım için maddi sıkıntı çekiyorum. Durumum çok kötü, 'intihar edeyim, kurtarayım' diyorum. Çaresizim, çok çaresizim” diye konuştu.

 

SOSYAL FOBİ TOPLUMDA HER 10 KİŞİDE BİR GÖRÜLÜYOR

 

Bayburt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Durulmuş, Soner Bayrakçeken'in durumunu öğrendikten sonra Evde Sağlık Hizmetleri ekibinin kendisini ziyaret ettiğini söyledi.


Bayrakçeken'i hastaneye götürüp tahlil ve tedavilerinin yapılması için ikna ettiklerini ifade eden Durulmuş, “İnşallah en kısa sürede Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesindeki Evde Sağlık Hizmetleri Birimi olarak, hastamızın bu şikayetinin düzelmesine yönelik çalışma yapacağız” dedi.


Durulmuş, Bayrakçeken'in ağır bir sosyal fobi hastalığı geçirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Sosyal fobi toplumda her 10 kişide bir görülen, yaşam kalitesini ve standardını ciddi şekilde etkileyen bir korku hali. İnsan, diğer insanların gözlerinin üzerinde olduğunu düşünüyor ve bu durum endişe hali yaratıyor. Bu hastalık el titremesi, yüzde kızarma, terleme, sık sık idrara çıkma gibi basit belirtiler gösterebileceği gibi, Soner beyde olduğu çok daha ağır da seyredebiliyor.”

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle