Son 40 yılın en hatalı sağlık trendleri

Her sağlık ve güzellik trendine can simidi gibi sarılanlardansanız, size anlatacaklarımız var. 1970'den bugüne ortaya çıkmış diyet ve sağlıklı yaşam hataları hiç de az değil. Siz siz olun, geçmişteki hatalardan ders alarak, sağlıklı olmanın peşinden koşun. İşte o ortaya çıkışları, öne çıkan problemleri ve alınacak dersleriyle 40 yıllık sağlık trendlerinin portresi...

Hürriyet Haber
07.10.2015 - 10:33 | Son Güncelleme :

KORSE

FİKİR

Instagram kullanıcılarının Kardashian'ların öz çekimlerinden tanıyacağı korse görünümlü mekanizmalar beli yeniden şekillendirerek vücut hatlarını ortaya çıkartıyor ve yağ yakımı sağlıyor. Viktoria dönemini andıran korseyi 2-4 saat süreli giymeye başladıktan sonra gece gündüz kullanılmaya başlanıyor.

PROBLEM

Kasların zayıflamasına sebep olan bu mekanizma için Cleveland Kliniği'nden Dr. Micheal Roizen bu işlemin antreman değil kondisyon kaybı olduğunu söylüyor. Çünkü korse kullanımı bırakıldıktan sonra vücut eski alışkanlıklarına geri dönüyor.

DERS

Daha sıkı ve daha güçlü bir mide için abdominal kaslarınızı güçlendirerek yapacağınız egzersizleri tercih etmeniz kesin sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

ÇİĞ SÜT

Son 40 yılın en hatalı sağlık trendleri

FİKİR
Bir zamanlar "gerçek süt" olarak tanımlanan pastorize edilmemiş çiğ süt tüketimiyle antimikrobik ve bağışıklık sistemini güçlendirme özellikleri için tercih ediliyordu.

PROBLEM

1987 itibariyle ABD'de satılması yasaklanan çiğ süt, pastorize edilmediği için hayvan pisliği ve hastalıklarından dolayı oluşan zararlı patojenlerden arınmamış oluyor.

DERS

Pastorize işleminden geçirildiğinde yok olan yararlı bakterilerden faydalanmak için probiyotik yönünden zengin yoğurt ve kefiri deneyebilirsiniz.

ELEKTRONİK SİGARA


FİKİR

Sigarayı bırakmak için kullanılan en popüler yöntemlerden biri olan elektronik sigaralar, nikotin bağımlılarına yeni bir alternatif. İçinde bulunan kahve, vişne ve sakız gibi aromalarla zenginleştirilen elektronik sigaralarda tütün kullanılmadığından sigarayı bırakmak için güvenli bir yol gibi gözüküyor(du).

PROBLEM
2014 yılında yapılan Nikotin&Tütün Araştırmaları ve New England Tıp Gazetesi'nin yaptığı araştırmalarda elektrikli sigaralarında kanser üreten bileşiklerden formaldehit içerdiği ortaya çıktı. Bununla birlikte elektronik sigaraların içeridği aromalar sebebiyle tahriş etkisi yaptığı belirtildi.

Elektronik sigaraların diğer sigaralardan daha az zararlı olduğunu kanıtlar bir araştırma bulunmadığını belirten Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Cengiz Özge, elektronik sigara üreticilerinin daha sağlıklı algısı oluşturmak istediklerini söyledi.

DERS

Sigaranın zaten sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz, ancak elektronik sigaraların diğer sigaralardan bir farkı olmadığını ve sigarayı bırakmadaki etkisizliği hala tartışılıyor.

TÜP DİYETİ


FİKİR

Besinleri burundan geçen plastik tüp yardımıyla alınmasıyla uygulanan KE diyeti kısa zamandan kilo vermek isteyen kadınların düğün,nişan gibi özel günlerde birçok kişinin tercihiydi.

PROBLEM

Günde maksimum 800 kalorinin alındığı bu diyette halsizlik, yorgunluk aşırı kilo kaybıyla gelişen psikoljik sorunlar ve ketozis hastalığı riski bulunmakta.

DERS

Hızlı kilo vermek için uygulanan bu yöntem yerine, beslenme uzmanınızla kendinize uygun yeni bir diyet programına başlamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

YUVARLAK TABANLI SPOR AYAKKABILAR

Son 40 yılın en hatalı sağlık trendleri

FİKİR

Bacak kaslarını zorlayarak daha fazla kalori yakmaya yardımcı olduğundan kullanılan yuvarlak tabanlı ayakkabılar.

PROBLEM

Arizona Devlet Üniversitesi'nden Prof. Glenn Gaesser'ın "palavra" olarak tanımladığı yuvarlak tabanlı ayakkabıların 2010 yılında yapılan bir araştırma sonucunda düz tabanlı spor ayakkabılardan bir farkı olmadığı ortaya çıktı.

DERS

Yuvarlak tabanlı ayakkabılar sizde hareket etme isteği kazandırdıysa çok güzel, ancak kalori yakımınızda artı bir etkisi yok. Zevk için giymek istiyorsanız da zaten karışanınız yokJ

KÜRLER

Son 40 yılın en hatalı sağlık trendleri

FİKİR

1940'lı yıllarda ortaya çıkan 10 günlük temizlenme kürleri 2006 yılında tekrar popülerleşti. Anafikirde su, limon suyu, kırmızı biber ve akçaağaç şurubundan oluşan karışım kilo vermeyi sağladığı gibi sindirim borusu temizlemede ve vücudunuzu arındırmada yardımcı.

PROBLEM
Toksinlerden arınma ve kilo kaybına yardımcı olsa da uzmanlar, bu karışımın vücuttaki toksinlerden arındırdığı konusunda net bir bilgi olmadığını açıkladı. Ek olarak diyeti uygulayan kişinin kendini aç bırakıyor olması sağlık sorunlarına davetiye çıkartırken ve normal yemek yeme alışkanlığına geri döndüğünde kilo alması muhtemel.

DERS

Daha fazla hareket, sık sık ve az yiyerek sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün.

YAĞ DIŞINDA HER ŞEY


FİKİR

Az yağlı veya yağsız besinler 80'lerin sonu ve 90'ların başında yaygınlaşarak birçok firmanın az yağ içerikli ürün üretmesine sebep oldu.

PROBLEM

Az yağlı besinlerdeki problem ise tadın değişmemesi için normalden çok daha fazla şeker eklenmesi.

DERS

Sağlıklı bir diyet her zaman sağlıklı yağ içermelidir.

KİLO VERDİRİCİ İLAÇLAR

Son 40 yılın en hatalı sağlık trendleri

FİKİR

70'lerde kolay kilo verme metodu olarak popülerleşen zayıflama hapları reçeteli ve reçetesiz olarak satın alınabilliyor. İnternet sitelerinde satılan zayıflama ilaçlarının birçoğunun gerekli onayları almadan piyasaya sürülebiliyor.

PROBLEM
Güzel bir fikir olarak ortaya çıkan zayıflama haplarının uygulaması ise maalesef yanlış. İçerdikleri fen-pen ve ephedra maddeleri kalp kapakçığına zarar verme riski gibi sağlık sorunlarına sebep olduğu için bu maddeler artık kullanılmamakta.

Bununla birlikte internet sitelerinde satılan zayıflama ilaçlarının birçoğunun gerekli onayları almadan piyasaya sürüldüğü ve insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı bu ilaçların sadece eczanelerden alınması gerektiğini belirtiyor.

DERS

Eskiye oranla diyet haplarının artık daha güvenli olmasına rağmen bu hapları kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

KURABİYE DİYETİ

Son 40 yılın en hatalı sağlık trendleri

FİKİR

1975 yılında Dr. Siegal tarafından başlatılan kurabiye diyeti gün boyunca 6 açlık kontrolü sağlayan kurabiye ve hafif bir akşam yemeğinden oluşuyor. Kurabiye diyeti günümüzde hala uygulanmaya devam ediyor.

PROBLEM

İştahı kontrol altına almayı sağladığı düşünülen kurabiye diyeti için uzmanlar kurabiyenin gerçek bir besin ve kurabiye ile beslenmenin iyi bir alışkanlık olmadığını belirtiyorlar.

DERS
Kurabiyelerin iyi planlanmış sağlıklı bir diyetin temelinde olma ihtimali maaalesef çok az.

Etiketler: Sağlık , süt , trend
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün