GeriSağlık Hemoroid kansere dönüşür mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hemoroid kansere dönüşür mü?

 Hemoroid kansere dönüşür mü?

Hemoroidin başta kanser olmak üzere birçok hastalıkla karıştırılması çok olasıdır. Bu nedenle bu bölgeden en ufak şikayeti olan, ailesinde bağırsak kanseri olan herkes mutlaka bu konuda uzman, bu hastalığın tanı ve tedavisinin yapılabileceği teçhizatı olan bir hekime, kliniğe başvurmalıdır.

Genel Cerrahi Uzmanı, Op. Dr. Kadir Uskuay, hemoroid hastalığının kansere dönüşüp dönüşmeyeceği hakkında önemli bilgiler verdi.

Hemoroid asla kansere dönüşmez, ancak belirtileri kanserle karıştırılabilir. Genelde hemoroid hastalığı olan kişi bu hastalığı kanıksar ve şikayetlerini hemoroide yorumlar. Her 2-3 kişiden birinde hemoroid görülür, yani bağırsak kanseri olan her 2-3 kişiden birinde hemoroid de vardır. Şikayetlerin hemoroide bağlanması, doktora başvurulmaması kanser teşhisini engeller, geciktirir. Ancak bağırsak daralacak, kapanacak kadar olduğunda farkına varılır.

Hemoroid kansere dönüşür mü

Hemoroidin başta kanser olmak üzere birçok hastalıkla karıştırılması çok olasıdır. Bu nedenle bu bölgeden en ufak şikayeti olan, ailesinde bağırsak kanseri olan herkes mutlaka bu konuda uzman, bu hastalığın tanı ve tedavisinin yapılabileceği teçhizatı olan bir hekime, kliniğe başvurmalıdır. Muayene hayat kurtarıcıdır. Kanser henüz başlamadan bağırsakta oluşturduğu polip dediğimiz yapının teşhis edilmesi ve alınması ameliyata gerek kalmadan, başlamadan kanseri önler. Hemoroidin de ameliyata gerek kalmaksızın 10 dakikada tedavisine olanak sağlar.

Hemoroid kansere dönüşür mü

BÖLGEDE HEMOROİDLE KARIŞABİLECEK DİĞER HASTALIKLAR: 

Fissür: Makat halkasının yırtığıdır. Çok ciddi ağrı yapar, tuvalete girmek eziyet olur. Doğru tanı ve tedaviyle 10 dakikada kurtulmak mümkündür.

Fistül : Makat kenarında iltihap akan deliktir, farklı ameliyat yöntemleriyle tedavisi mümkündür.

Siğil: Çok bulaşıcı, tekrarlayan, tedavi edilmez ise kansere yol açabilen bir hastalıktır.

Kalın barsak kanseri : En sık görülen kanserler sıralamasında üçüncü sıradadır. Muayene olmadan anlayabilmek mümkün değildir.

BAĞIRSAK İLTİHABI HASTALIKLARI 

Makat bölgesi şikayetleri mutlaka ihmal edilmeden ilgili uzman hekim muayenesini gerekli kılar. Şikayeti olanlar, ailesinde kalın barsak kanseri veya polibi olanlar, 50 yaş üzerindekiler mutlaka konunun uzmanı, uygun ekipmana sahip doktora muayene olmalıdır.

 

doktorsitesi.com Katkılarıyla hazırlanmıştır.       


Yorumları Göster
Yorumları Gizle