GeriSağlık Hastanede bebek ölümleri için ailelere tazminat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hastanede bebek ölümleri için ailelere tazminat

TRAKYA Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi’nde Yenidoğan Servisi yoğun bakım ünitesinde 2 yıl önce ölen 8 bebekten 2’sinin ailesi, açtıkları tazminat davasını kazandı. Edirne İdare Mahkemesi, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nün İrfan Bilgin’in ailesine 28 bin 295 YTL, Zeynep Çıvkın’ın ailesine ise 26 bin 240 YTL ödemesine hükmetti.

Edirne Tıp Fakültesi’nde Haziran 2005 tarihinde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ölen 8 bebekten 2’sinin aliseinin başlattığı hukuk mücadelesi tamamalandı. Hastanede kızları Zeynep’i kaybeden Habibe- Serkan Çıvkın çifti, Trakya Ünicersitesi Rektörlüğü aleyhine Edirne İdare Mahkemesi’nde ölümde kusuru olduğu gerekçesi ile 400 bin YTL’Lik madde ve manevi tazminat davası açtı. Edirne Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitiren bebekleri İrfan için, de Gülhan- Naim Bilgin çifti de Edirne İdare Mahkemesi’ne 550 bin YTL’lik maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Hastane’de doğduktan sonra yaşamını yitiren iki bebeğin ailesinin başlattığı hukuk mücadelesi sonuçlandı. Edirne İdare Mahkemesi gerekçeli kararında, yaşanan ölüm olaylarından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından Bilimsel Kurul oluşturulduğunu ve rapor hazırladığını belirtti. Mahkeme kararında, Bilimsel Kurul’un raporundan ayrıntılara yer verildi.

ÖLÜMLERİN NEDENİ ‘SERRATİA’ BAKTERİSİ

Bilimsel Kurul raporunda, bebek ölümlerinin hastaların tedavisinde kullanılan sıvılarlarda tespit edilen ‘Serratia’ baktarisinden kaynaklandığı yazıldı. Serratia bakterisinin, tedavide kullanılan sıvıların hazırlanması ve birbirine karıştırılması sırasında ürediğinin düşünüldüğü görüşüne yer verilen raporda, “Bu bakteriye yoğun bakım ünitelerinde sık sık rastlanır. Ancak bunun kesin kaynağını saptamak mümkün değildir” denildi.
Mahkeme kararında, iki gün içinde 8 bebeğin ayni bakteriden ölümü üzerine Trakya Üniversitesi’nin kendi içinde araştırma komisyonu kurduğunu hatırlattı. Kararda, üniversite araştırma kurulunun ‘Bakterinin tedavide kullanılan sıvıdan bebeklere geçtiği kanaatine varıldığı, bu sıvıların görevlilerce hazırlanması sırasında meydana geldiği sonucuna ulaşıldı’ şeklindeki değerlendirmesi hatırlatıldı.

HASTANE İDARESİ ‘AĞIR KUSURLU’

Edirne İdare Mahkemesi kararında, her iki raporun dikkate alınmasından sonra, ölümlerde gerekli hijyenik ortamı hazırlamayan, personeli gerekli şekilde eğitmeyen, gerekli cihazları temin etmeyen, gerekli denetimi yapmayan idarenin ağır kusurlu bulunduğu sonuç ve vicdani kanaate ulaşıldığını yazdı. Hastanede hizmetin kötü işlemesi nedeniyle meydana gelen ölüm olaylarında idarenin hizmet kusurunun açık olduğu ve bu nedenle ölen bebeklerden İrfan’ın ailesi Gülhan- Naim Bilgin çiftine 8 bin 295 YTL maddi ve anne için 10 bin YTL, baba için 10 bin YTL manevi olmak üzere toplam 28 bin 295 YTL tazminata hükmetti.

Mahkeme ölen Zeynep bebeğin ailesi Habibe- Serkan Çıvkın çiftine de 6 bin 240 YTL maddi, anneye 10 bin YTL, babaya 10 bin YTL olmak üzere toplam 26 bin 240 YTL tazminat ödenmesine karar verdi

Edirne İdare Mahkemesi’nin dava tarihinden itibaren faiziyle birlikte hükmettiği tazminat kararına, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Danıştay nezdinde itirazda bulundu. Kararın Danıştay'da da onaylanması halinde ölen diğer 6 bebek için de emsal oluşturacağı belirtildi.

OLAY NEYDİ?

Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi’nde erken doğumla dünyaya gelen ve yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan 8 bebek 18- 21 Haziran 2005 tarihleri arasında enfeksiyon sonucu yaşamını yitirmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle