GeriSağlık Hastane enfeksiyonu oranı yüzde 10-15'lerde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hastane enfeksiyonu oranı yüzde 10-15'lerde

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke, dünya genelinde hastane enfeksiyonlarının görülme oranı yüzde 5-7 iken, ülkemizde bu oranın yüzde 10-15'lerde olduğunu söyledi. Prof. Dr. Büke, “Hastane infeksiyonlarının en yoğun olarak görüldüğü yerler, yoğun bakım üniteleridir” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (Klimik) Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘1. Ege Sağlık Hizmetleri ile İlişkili İnfeksiyonlar ve Kontrolü Sempozyumu’ başladı.
Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi'nde gerçekleştirilen sempozyumun açılışında konuşan Prof. Dr. Çağrı Büke, “Hastane infeksiyonlarının sonuçları ile sadece gelişmekte olan ülkeler değil, aynı zamanda sanayileşmiş, gelişmiş ülkeler de önemli ölçüde mücadele etmektedir. Bu tür enfeksiyonlar tanı, tedavi ve yatak giderlerine bağlı önemli maliyet artışlarına neden olmakta ve daha da önemlisi yüksek ölüm oranlarına yol açmaktadır” diye konuştu.

Hastane enfeksiyonlarının yalnızca hastaneye yatırılan hastalar açısından değil, aynı zamanda böyle hastaların bakımı ile ilgilenen tüm diğer sağlık ve yardımcı sağlık personeli için de risk oluşturduğunu kaydeden Prof. Dr. Büke, “Hastane enfeksiyon oranları sağlıkta bir kalite göstergesi olarak kabul edilmelidir. Ülkemizdeki hastanelerde de hastane enfeksiyon kontrol komitelerinden ayrı hastane hijyeni ve hastane enfeksiyon kontrolünü sağlayacak yurtdışındaki örneklerine benzer üniteler yararlı olacaktır. Bu durum hastanelerde enfeksiyon kontrolünün başarılı olabilmesi açısından çok önemlidir. Bu konuda başarı, ancak başta hastane yönetimi olmak üzere hastanenin tüm çalışanlarının katkıları ile elde edilebilir” dedi.

Gelişmiş ülkelerde bu tür enfeksiyon kontrolü çalışmalarının başlı başına bir üst uzmanlık alanı olarak kabul edildiğini kaydeden Prof. Dr. Büke, “Hastane enfeksiyonlarının kontrolü bu konuda ayrı eğitim almış enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı tarafından yürütülmektedir. Ülkemizde de enfeksiyon kontrolünün bu konuya tüm mesaisini harcayacak, profesyonelleşmiş kişilerin oluşturduğu ayrı birimler ve üniteler tarafından yürütülmesi gerekmektedir” diye konuştu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle