GeriSağlık Hadım edilen erkekler daha uzun yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hadım edilen erkekler daha uzun yaşıyor

Hadım edilen erkekler daha uzun yaşıyor
refid:21557482 ilişkili resim dosyası

Güney Kore’de yapılan ve Current Biology dergisinde yayımlanan tarihsel bir çalışma, hadım edilmiş erkeklerin hadım edilmemiş olanlara kıyasla 14 ila 19 yıl daha uzun yaşadıklarını ortaya koydu.

Bu da testosteronun insan ömrünü kısaltıcı bir etkisi olduğuna işaret etti. Uzmanlar Yang-Se-Gye-Bo adı verilen bir soy ağacını inceleyerek 14’üncü yüzyıldan 20’nci yüzyıla kadar hüküm süren Chosun Hanedanı sırasında sarayda hizmet veren Koreli hadımların yaşam sürelerini değerlendirdi.

Çocuk yaşta hadım edilen 81 erkeğin ortalama yaşam sürelerinin 70 olduğunu ortaya koyan uzmanlar aynı sosyal statüdeki hadım edilmeyen erkeklerin çok daha az yaşadığını belirtti. Hatta o dönemde kralların bile 50 yaşını zar zor gördükleri belirtildi. Hatta hadımların üç tanesi 100 yaşına kadar yaşadı.

Günümüzde Japonya’da 3500 kişide bir, ABD’de ise 4400 kişide bir kişi 100 yaşını görebiliyor. Bu da Koreli hadımlar arasında bu oranın günümüz gelişmiş ülkelerinin 130 katı olduğuna işaret ediyor. Araştırmanın yazarları sonuç olarak erkek cinsiyet hormonunun erkeklerde yaşam süresini kısalttığına dikkat çekti. Bunun testosteronun bağışıklık sistemini zayıflatması ve kardiovasküler hastalık ihtimalini artırmasından kaynaklanabileceği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle