GeriSağlık Güzel gözleri başkasına ışık oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güzel gözleri başkasına ışık oldu

Güzel gözleri başkasına ışık oldu
refid:24679908 ilişkili resim dosyası

Çanakkale'de beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede dört gün sonra beyin ölümü gerçekleşen üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Nurce Gizem Erdemir’in organları ailesi tarafından bağışlandı. Gizem’in organları 6 hastaya hayat verecek.

Çanakkale’de Erdemir İnşaat’ın sahibi Cem Erdemir’in kızı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım Bölümü öğrencisi Nurce Gizem Erdemir, ailesiyle yaz tatilini geçirdiği merkeze bağlı Güzelyalı Köyü’ndeki yazlıklarında geçen 5 Eylül sabahı rahatsızlandı. Annesi Nurcan Erdemir tarafından odasında baygın halde bulunup ambulansla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak Yoğun Bakım Servisi’nde tedaviye alınan genç kızın beyin kanaması geçirdiği belirlendi. Tedavisi süren Erdemir, dün yaşam mücadelesini kaybetti ve beyin ölümü gerçekleşti.

6 KİŞİNİN HAYATINI KURTARDILAR / Foto Galeri

AİLE ORGANLARI BAĞIŞLADIAnne Nurcan Erdemir ve baba Cem Erdemir, kızlarının beyin ölümünün gerçekleştiği haberi üzerine büyük üzüntü yaşadı, ardından da organlarını bağışlama kararı aldı. Çanakkale İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, ailenin bu kararı üzerine hemen Ankara, İstanbul ve Bursa İl Organ Nakli Koordinatörleri’yle temasa geçti. Üç ilden gelen 20 kişilik sağlık ekibinin operasyonuyla Nurce Gizem Erdemir’in akciğer, karaciğer, iki böbreği ve iki korneası organ nakli bekleyen hastalara nakledilmek üzere alındı. Üniversiteli Erdemir’in akciğeri İstanbul Gülhane Askeri Tıp Fakültesi, karaciğeri ve iki böbreği Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ve korneaları ise İstanbul Beyoğlu Eğitim ve Araştırma hastanelerinde bekleyen hastalara nakledilecek.

ORGANLARIYLA HAYAT VERECEKİl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, genç kızın ölümünün çok üzüntü vereci olduğunu belirtip, "Gizem sayesinde 6 kişi yeni hayatlara kavuşacak. Gizem’in organları onlarda yaşayacak. Erdemir ailesine de bu zor süreçte aldıkları anlamlı karardan dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

KALBİ NAKLEDİLEMEDİ

Üniversiteli Nurce Gizem Erdemir’in kalbi için de Ankara’dan talep olmasına rağmen mesafenin uzak olması nedeniyle bu naklin gerçekleşemediğini kaydeden Dr. Azem Ülkü, "Çanakkale’deki havaalanının bakımda olması nedeniyle uçaklar inemediği ve sefer olmadığı için maalesef kalbi uzaklara gidemiyor. Ankara’dan Gizem’in kalbine bir talip vardı. Ama kalbin Ankara’ya yetişmesi mümkün değildi. Eğer İstanbul ve İzmir’de uygun bir bekleyen bir hasta olsaydı onlara nakledilecekti" dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle