GeriSağlık Güneş kremi 6 çay kaşığı kullanın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneş kremi 6 çay kaşığı kullanın

Güneş kremi 6 çay kaşığı kullanın

Güneşin yüzünü artık daha fazla göstermeye başladığı bu günlerde Sağlık Bakanlığından uyarı geldi. Güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu krem kullanılmasını öneren Bakanlık, güneş kremlerinin kullanımına ilişkin yeni düzenlemeye de gitti.

"Yetişkin bir insanın güneşten korunması için en az 6 çay kaşığı koruyucu kullanması lazım." Bu öneri Sağlık Bakanlığı'ndan. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, güneşten koruyucu kozmetik ürünlere ilişkin kullanım klavuzu hazırladı.

Buna göre, ürünler seçilirken hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı koruma sağlamasına dikkat edilmeli. Ürünler etikette belirtilen miktarda kullanılmalı, özellikle yetişkinler için bu miktar, 6 çay kaşığından az olmamalı. Ürünler, doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı, aşırı sıcaktan korunmalı ve rengi, kokusu değişmişse kullanılmamalı.

GÜNEŞ KORUYUCULARIN ETİKETİNİ İYİ OKUYUN

Güneş kremi 6 çay kaşığı kullanın

Krem ve spreylerin göz ile temasından kaçınılmalı. Güneşten korumanın devamlılığını sağlamak için özellikle yüzdükten sonra uygulama işlemi tekrarlanmalı.

Kılavuzda, ürünlerin üzerinde bulunmaması gereken ifadelere de yer verildi. “UV ışınlarından yüzde 100 korur", "hiçbir koşulda ürünü tekrar uygulamaya gerek yoktur", "tüm gün koruma sağlar" gibi ifadeler güneş koruyucu ürünlerin üzerinde yer alamayacak.

Ayrıca, bebeklerde ve çocuklarda yeterli koruma sağladığına dair ibarelere de kesinlikle yer verilmeyecek. Tüketicilerin koruyucu ürün kullanılsa bile güneşte çok uzun süre kalmaması konusunda da uyarılması gerektiği belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle