GeriSağlık Gereksiz antibiyotik kullanımı hastalık nedeni
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gereksiz antibiyotik kullanımı hastalık nedeni

Gereksiz antibiyotik kullanımı hastalık nedeni

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, gereksiz antibiyotik kullanımının hastalıklara yol açtığını belirtti. Prof. Dr. Kara: "Yanlış antibiyotik kullanımı daha çok alerjik, ishal, obezite ve bağırsak hastalıklarına neden oluyor. Özellikle çocuklarda antibiyotik kullanımına daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor" dedi.

 Antibiyotiklerin yanlış kullanılması nedeniyle hastalıkla mücadelede zorlanıldığını ifade eden Kara, gereksiz antibiyotik kullanımının ilerleyen dönemlerde çok daha büyük hastalıklara neden olduğunu vurguladı.  Kara, yaptığı açıklamada, Türkiye'de antibiyotik kullanımının fazla ve kontrolsüz olduğunu söyledi.     

YANLIŞ ANTİBİYOTİK KULLANIMI ALERJİK, İSHAL, OBEZİTE VE BAĞIRSAK GİBİ HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR       

"Yanlış antibiyotik kullanımı daha çok alerjik, ishal, obezite ve bağırsak gibi hastalıklarına neden oluyor." diyen Kara, şöyle devam etti: 

"Özellikle çocuklarda antibiyotik kullanımına daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Çocuklarda antibiyotik kullanırken iki şeye çok dikkat etmeliyiz. Birincisi gerçekten enfeksiyon antibiyotikle tedavi edilebiliyor mu? İkincisi ise antibiyotikle tedavi ediliyorsa da uygun olanı ve gereken dozda kullanılmasına özen göstermeliyiz. Bazen 'güçlü antibiyotik iyisidir' diye düşünüyoruz ama gereğinden güçlü antibiyotik kullandığımızda bizim için avantajlı olan mikro organizmaları öldürüyoruz."     

Gereksiz antibiyotik kullanımı hastalık nedeni

Çocukların vücutlarının savunma mekanizmalarının genelde bir yaşına kadar annesinden geçen hücrelerle oluştuğunu anlatan Kara, bu dönemden sonra özellikle anne sütünün mikroplara karşı korunma yöntemlerinin başında geldiğini belirtti.     

ISRARCI OLMAYIN   

Prof. Dr. Kara, şunları kaydetti:

 "Antibiyotik kullanırken iki kez düşünün. Hastalar, doktorlarıyla görüşürken antibiyotikte ısrarcı olmasınlar. Eğer size antibiyotik öneriliyorsa doktorunuza bir kere daha sorun 'Bu antibiyotik mutlaka gerekiyor mu? Kullanmamız lazım mı?' diye. Bu tüm yaş grupları için geçerli ama çocuklar için daha da önemli. Özellikle çocuklar için iki kez sormak lazım. 'Mutlak gerekli mi? 'Antibiyotik almadan tedavi olabilir mi?, 'Bir gün veya iki gün bekleyip hastalığın devamı halinde kullansak olur mu?' diye doktorlara mutlaka sormak lazım. Tekrar tekrar doktorla konuşarak, tartışarak antibiyotik kullanımına beraber karar vermek gerekiyor."  dedi.

Gereksiz antibiyotik kullanımı hastalık nedeni

Bir çocuğun yılda dört kez enfeksiyon hastalığı geçirdiğini, bunun üçünde antibiyotiğe gerek olmadığını vurgulayan Kara, "Belki bir tanesinde gerekecek. Eğer dördünde de antibiyotik kullanmışsa neredeyse 365 günün 1,5-2 ayını antibiyotik kullanarak geçirmiş oluyor. Bunlar ileride çok büyük bedellere neden oluyor." diye konuştu.     

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle