GeriSağlık Gençlerin kilo vermesi için 10 inanılmaz yöntem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençlerin kilo vermesi için 10 inanılmaz yöntem

Gençlerin kilo vermesi için 10 inanılmaz yöntem

Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarının en büyük sebeplerinden biri fazla kilo. Tatlı krizleri ve açlığa dayanıksızlık kilo vermenin en büyük engeli. Kilo vermek isteyen gençlerin bu sorunla başa çıkabilmeleri için birçok yöntem var.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, gençlerin kilo kaybetmesinde 10 inanılmaz yöntemi anlattı. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri zayıflatmıyor aksine metabolizmaya zarar veriyor. 

1) Öğün atlama; Uzun süre kendini aç bırakan kişiler için iki sonuç var. Bunlardan bir tanesi hiç kilo veremediği gibi aksine belirli bir süre sonra yaptığı diyeti bırakıp daha da çok kilo aldığı gerçeği. İkinci sonuç ise kilo kaybına rağmen diyet sürecinde kendini fazla yıpratma sonucu verdiği kiloyu uzun süre koruyamamak. Öğünlerin düzenli yapılması hem uzun süre aç kalmanızı engelleyecek hem de yaptığınız diyetin beslenme tarzı olmasını sağlayacak. Kısacası verdiğiniz kiloyu da çok daha rahat koruyabileceksiniz.

2) Sıvıları fazla tüket; Düzgün diyet yapan kişilerde yeterli miktarda su içilmediğinde diyetin verimliliği düşer. Verdiğiniz kilonun tartı üzerinde istenildiği seviyelere inmesi de imkansız olur. Bu nedenle gün içerisinde yeterli miktarda su içmelisiniz. Ayrıca gün içinde bazı bitki çaylarını, siyah çayı ve kahveyi de doğru miktarlarda tüketirseniz kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Gençlerin kilo vermesi için 10 inanılmaz yöntem

3) Naneli sakız çiğne; Yapılan bazı bilimsel çalışmada naneli sakız çiğneyen bireylerin uzun süre tokluk hissiyatı yaşadığı dolaysıyla gün içerisinde daha az abur cubur tükettiğini göstermiş. Eğer sürekli açlık hissiyatınız var ise naneli sakızı denemelisiniz.

4) Akşam 8’den sonra besin tüketme; Ne yaparsanız yapın akşam 8’den sonra besin tüketirseniz kilo veremezsiniz. Bu nedenle yaptığınız beslenme programında akşam yemek saatlerine özellikle özen gösterin.

Gençlerin kilo vermesi için 10 inanılmaz yöntem

5) Kötü beslenme alışkanlıklarından ve rafine besinlerden uzak dur; Diyetinizi sabote edebilecek kötü beslenme alışkanlıklarından bir dönem uzak durmalısınız. Hatta diyet programınız bittikten sonrada belirli sıklıklarda kontrollü olarak bu besinleri tüketmeli sürekliliğinden kaçınmalısınız. Ayrıca rafine besinler, hazır içecekler ve katkı maddesi ürünleri mümkün olduğunca beslenme programınızda bulundurmayınız.

6) Sadece kilo verme hevesine kapılma; Amaç sadece kilo vermek ise sonuç başarısız olur. Bu süreçte etrafınıza sizden daha hızlı kilo vermiş kişilerin rakamlarına takılırsanız yine sonuç hüsran olabilir. Kilo vermek heves işi değil, sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek ile olur.

Gençlerin kilo vermesi için 10 inanılmaz yöntem

7) Düşük karbonhidratlı diyetlerden uzak dur; “Ekmek yemeyeyim”, “meyve yemeyeyim” gibi cümleler ile diyete başlarsanız yine kilo vermeniz zor bir süreç olur. Bu şekilde beslenmeye çalışırsanız tüm günü tatlı krizleri ile geçirirsiniz. İpin ucu bir kere kaçtı mı gerisi zaten gelecek ve kendi diyetinizi kendiniz sabote etmiş olacaksınız.

8) Hergün egzersiz yap; Her gün 30 dakikalık yürüyüşler bile kilo vermenizi hızlandırır. Eğer özellikle yürüyüşe zaman ayırmakta zorlanıyorsanız gün içini hareketli geçirin. Kısa mesafeli yolları yürüyün, arkadaşlarınızla yapabileceğiniz egzersiz programlarına katılabilirsiniz.

Gençlerin kilo vermesi için 10 inanılmaz yöntem

9) Sadece hedefe odaklan; Diyetinizi sabote edebilecek kötü beslenme alışkanlıklarından bir dönem uzak durmalısınız. Hatta diyet programınız bittikten sonrada belirli sıklıklarda kontrollü olarak bu besinleri tüketmeli sürekliliğinden kaçınmalısınız. Ayrıca rafine besinler, hazır içecekler ve katkı maddesi ürünleri mümkün olduğunca beslenme programınızda bulundurmayınız.

10) Yüksek posalı ürün tüket; Kilo vermenin temeli düzgün çalışan barsak sistemi ile gerçekleşir. Eğer barsak sisteminizde sürekli problem varsa ve kabızlık yaşıyorsanız kilo vermeniz çok zor. Bağırsak sisteminin yavaş çalışması kronik ise ilk iş doktora gitmelisiniz. Eğer beslenme programınızdaki yanlış besin seçimine bağlı kabızlık yaşıyorsanız posalı besinler tüketmelisiniz.

Gençlerin kilo vermesi için 10 inanılmaz yöntem


Yorumları Göster
Yorumları Gizle