GeriSağlık Epilepsi ilacı alkol tedavisinde kullanılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Epilepsi ilacı alkol tedavisinde kullanılacak

ABD'de yapılan bir araştırmada, epilepsi ve migren krizini tedavi için kullanılan bir ilacın, alkoliklerin bağımlılıklarını azaltmakta yardımcı olabileceği belirlendi.

Charlottesville kentindeki Virginia Üniversitesinde yapılan ve Journal of the American Medical Association (JAMA) dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Topamax isimli ilacı alanlar, alkol tüketimlerini azaltıyor ve içmedikleri gün sayısını arttırabiliyor.

Araştırmanın başında bulunan Profesör Bankole Johnson, bu ilacın alkolikleri, tedavi için hastaneye yatmak için işlerini ve ailelerini bırakmaları yerine, kendi çevrelerinde bu bağımlılıktan kurtulmalarını sağlayabileceğini belirtti.

371 alkoliğin 14 hafta boyunca izlendiği araştırmada, deneklerin yarısına günde 300 mg Topamax, diğer yarısına da plasebo verildi ve tümü alkol tüketimlerini azaltmaları için cesaretlendirildi.

Araştırmanın henüz başında, yüzde 80'e karşılık gelen ayın 30 gününün 24 günü çok içtiklerini ve ayın sadece 3 günü ayık gezdiklerini belirten bağımlılar, programın sonunda içtikleri gün sayısını yüzde 20'ye kadar düşürmeyi ve ayın 16 ila 17 günü hiç içmeden ayık gezmeyi başardıklarını açıkladı.

Araştırmaya katılan tüm deneklerin gelişme kaydettikleri, ancak sonuçların Topamax alanların, günlük alkol tüketimlerini azaltma şanslarının 4 kat ve çok içtikleri günlerin sayısını azaltma şanslarının da 3 kat fazla olduğunu gösterdiği belirtildi.
Epilepsi ilacını alanların ayrıca, hiç içmedikleri ve tamamen ayık oldukları gün sayısını arttırma şanslarının da 2 kat fazla olduğu belirlendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle