GeriSağlık Edirne'de 6 ayda 4 bin ünite kan bağışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Edirne'de 6 ayda 4 bin ünite kan bağışı

Türk Kızılayı Edirne Şubesi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Şennur Evci, Trakya bölgesinde yaptıkları çalışmalarla 6 ayda 4 bin 358 ünite kan topladıklarını söyledi.

Evci, 2006 yılında bir yılda 8 bin 500 ünite kan toplandıklarını, bu yıl 10 bin ünite kan toplamayı hedeflediklerini bildirdi.

Sağlıklı bir insanın bir yılda 4 defa kan verebileceğini ifade eden Evci, bu nedenle insanların düzenli kan vermelerini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği sistemde kan toplama işlemi yaptıklarını söyleyen Evci, “1 Haziran 2005 tarihinden itibaren güvenli kan temini sistemiyle hizmet veriyoruz. 2009 yılı sonuna kadar da sistemi oturtmak istiyoruz” dedi.

Topladıkları kan miktarının Trakya bölgesi'nin kan ihtiyacını karşıladığını bildiren Evci, şunları kaydetti:

“Topladığımız kan miktarı, Trakya bölgesindeki kan ihtiyacını karşılıyor. Protokol imzaladığımız hastanelere de kan götürüyoruz. Önceden kan veren kişilerden tahlil ücreti alınıyordu. Hastanelerle yapılan anlaşma sonucunda artık tahlil ücreti hastaneler tarafından karşılanıyor. Edirne'de Trakya Üniversitesi ile de protokol anlaşmamız bulunuyor.”
Kan bağışı konusunda toplumun bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Evci, kan bağışından kişiye hiçbir zarar gelmediğini, bu nedenle konuya herkesin duyarlı yaklaşması gerektiğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle