GeriSağlık Düşük yağlı beslenme kanser riskini azaltıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düşük yağlı beslenme kanser riskini azaltıyor

Düşük yağlı beslenmenin, kadınları yumurtalık kanserinden koruyabileceği bildirildi.

ABD'deki araştırmacılar, menopoza girmiş 49 bin kadın üzerinde 8 yıl boyunca yapılan araştırmada, deneklerin yüzde 40'ına beslenmelerinde yağı neredeyse yarı yarıya azaltmaları istendi.

Araştırma başladığında yaş ortalaması 62 olan kadınlardan, ayrıca sebze, meyve ve tahıl ürünleri tüketimini artırmaları istendi. Diğerleri ise normal beslenmelerine devam etti.

Araştırmanın ilk dört yılında yumurtalık kanseri bakımından iki grup kadın arasında fark görülmedi. Ancak sonraki yıllarda, düşük yağlı beslenen kadınlarda kanser riskinin diğerlerine göre yüzde 40 daha az olduğu saptandı.

Araştırma öncesinde yağ tüketimi en fazla olan kadınların, riskin en çok düştüğü kadınlar olduğu da tespit edildi.

Fred Hutchison Kanser Araştırma Merkezinden Ross Prentice başkanlığında yapılan araştırma, Journal of the National Cancer Institute dergisinde yayımlandı.

Daha önce yapılan araştırmalarda da, diğer kanser türleriyle beslenme alışkanlıkları arasındaki bağlantı olabileceği tespit edilmişti.
Yumurtalık kanserinin semptomları belirsiz ve diğer hastalıklarla karıştırıldığı için, bu kanser türü genelde ilk aşamalarında tespit edilemiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle