GeriSağlık Doktorlar uzmanlar tarafından yargılanmak istiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doktorlar uzmanlar tarafından yargılanmak istiyor

Doktorlar uzmanlar tarafından yargılanmak istiyor

Sağlık çalışanlarına, hastanelere açılan teşhis, müdahale konusundaki davalara doktorlardan tepki geldi. Bilimsel sempozyumda ele alınan davalar için sadece tıp dosyalarına bakan uzman mahkemelerin bakılması önerildi.

Hekimlerin ve hukukçuların buluştuğu bilimsel toplantıda, hastalar ile doktorlar arasında yaşanan ihtilaflar tüm yönleriyle ele alındı. Açılan davalar yüzünden mesleklerini yapamaz hale geldiklerinden yakınan hekimler, genel mahkemeler yerine, tıpta uzmanlaşmış ihtisas mahkemelerinde yargılanmaları gerektiğini ifade etti.

ÇAYDANLIK ÜRETİCİSİ İLE BİR HEKİMİN AYNI MAHKEMEDE YARGILANMASI ÜZÜYOR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu, Yargılanmaktan ve hesap vermekten korkmadıklarını tüketici mahkemelerinde yargılanmaktan çekindiklerini dile getirdi. Koyuncu, “Bir çaydanlık üreticisi ile bir hekimin aynı mahkemede yargılanması bizleri incitiyor, güvenimizi zedeliyor. Milyarlarca hücreden oluşan insan bedeni üzerinde şifa vermeye çalışan doktorlar, ancak bu alanda uzman sağlık hukuk mahkemelerinde yargılanabilir. İş hukukunda olduğu gibi tıp dosyaları için de ihtisas mahkemeleri kurulursa kendimizi daha güvende hissederiz.” dedi.

Doktorlar uzmanlar tarafından yargılanmak istiyor

İNSAN VÜCUDU BİLİNMEZLERLE DOLU

Adli tıp uzmanı Prof. Dr. Erdem Özkara da yargılamada tıbbın ayrı bir yerde tutulması gerektiğinin önemine işaret etti ve bilinmezlerle dolu insan vücudu üzerinde çalıştıklarına, bu durumun kesinlikle gözden kaçırılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Doktorlar uzmanlar tarafından yargılanmak istiyor

TIP DOSYALARINA BAKACAK ÖZEL MAHKEMELER KURULMALI

Hem hukukçu hem de hekim olan Dr. Yakup Gökhan Doğramacı ise doktorlar aleyhine çıkan yüklü tazminat cezalarının tıp mesleğine zarar verdiğine değindi. En son bir hekime 4.5 milyon TL tazminat cezası verildiğini dile getirdi ve maaşla çalışan bir doktorun bu parayı nasıl ödeyebileceğini ve mesleğini nasıl sürdürebileceğini sordu. Opr. Dr. Nazan Pedük Coşkun da tıp dosyalarına bakacak özel mahkemelerin kurulmasının önemini vurguladı.

Doktorlar uzmanlar tarafından yargılanmak istiyor

Yorumları Göster
Yorumları Gizle