GeriSağlık Doğru bilinen yanlışlar ölüme neden oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru bilinen yanlışlar ölüme neden oluyor

Doğru bilinen yanlışlar ölüme neden oluyor

Toplumda özellikle sağlık konusunda doğru bilinen çok fazla yanlış var. Bu yanlışlar kimi zaman ölüme kadar götüren ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Örneğin "Sırtım ağrıyor biraz çiğneteyim" dediğiniz anda kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz. Sırtınızı çiğnetmek o sırada yapılabilecek en büyük  hatalardan biri olabilir.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy, doğru bilinen ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek yanlışları anlattı

ÖKSÜRMEK KALP KRİZİNİ ÖNLER Mİ?

İlk yardım konusunda en fazla duyulan inanışlardan biri kalp krizi geçirildiğinde öksürmenin yararlı olduğu ve kalp krizini önlediği yönünde. Bu inanış 1999’da bir araştırıcı tarafından öne sürüldü ve sosyal medya aracılığı ile sel gibi yayıldı. Kalp krizlerinin nedeni kalp damarlarının birinin veya birden fazlasının ani olarak tıkanması. Bu tıkanma sonucunda kalp kasının bir kısmı kaybedilir. Bunun sonucunda kas gücünü ve pompa gücünü kaybeder, sonunda da durur.  Öksürük, göğüs basıncını arttırarak sadece pompalanan kanın beyine gidişini kolaylaştırır. Bu nedenle kalp krizi sırasında hiç bir yardımcı rolü yok. İlk yapılması gereken, 112 Acil servisi aramak ve bilgi vermek.

Doğru bilinen yanlışlar ölüme neden oluyor

SIRT AĞRISINI ÇİĞNETMEK HER ZAMAN DOĞRU MU?

Kalp krizi geçiren bir kişinin yakınmaları arasında göğüste sıkışma hissi, bulantı-kusma, sol kola yansıyan ağrı ve bazen de sırt ağrısı olabilir. Özellikle sol kürek kemiği etrafında hissedilen ağrı bazı durumlarda kalp krizinin bir belirtisi olabilir. Bu nedenle sırt ağrısı çeken bir kişi, özellikle son dönemlerde ağrısı başladıysa, eforla şikayet artıyorsa, bulantı-kusma eşlik ediyorsa; kendi çözüm üretmeye başlamadan, hekim ile görüşmesi gerekir.

Doğru bilinen yanlışlar ölüme neden oluyor

DAHA ZİNDE HİSSETMEK İÇİN VİTAMİN TAKVİYESİ ALINMALI MI?

Vitaminler, vücudun gerçekleşen bazı kimyasal tepkimeler için gerekli olan maddeler. Sağlıklı bir beslenme düzeni içinde yediklerimizle ve içtiklerimiz ile yeterli olan vitaminleri çoğu kez alırız. Zaten gerekli olan miktar çok düşüktür. Vitaminler kilo aldırmayacağı gibi enerji de vermezler. Vitaminlerin eksikliklerinde her birinin kendisine özgü hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle, şikayetlere göre önce hekim ile görüşmek sonra gerekli takviyeleri yapmak en doğru seçim.

Doğru bilinen yanlışlar ölüme neden oluyor

BAŞ AĞRISINDA BAŞ BAĞLAMAK RAHATLATIR MI?

Baş ağrısıyla mücadele etmek için en sık görülen başı bağlamak veya masaj yapmak. Gerçekten de özellikle vücudun belli bölgelerine bası yapmak ağrının kontrolü için faydalı olabilir. Akupunktur ile aynı kökten gelen akupresür noktalarına yapılan basılar en azından ilaç kullanımını azaltmak ve kontrol altına almada yarar sağlayabilir.

Doğru bilinen yanlışlar ölüme neden oluyor

EKLEMLERİ ÇITLATMAK EKLEM HASARI YARATIR MI?

El parmaklarını veya diğer eklemleri çıtlatmak pek çok kişinin alışkanlığı. Eklemlerden gelen ses eklem içinde biriken gazların patlatılması ile oluşur. Yaklaşık 20-25 dakika sonrasında gaz birikimi yeniden olduğu için tekrar çıtlatılabilir. Bu hareketlerin eklem hasarına yol açtığına yönelik hiç bir bilimsel veri yok. Bu nedenle eklem çıtlatmanın eklem hasarından öte etrafa rahatsızlık verdiği kabul edilebilir.

Doğru bilinen yanlışlar ölüme neden oluyor

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle