GeriSağlık Dansite nedir? Dansite yükseliği ne anlam taşır?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dansite nedir? Dansite yükseliği ne anlam taşır?

Dansite nedir? Dansite yükseliği ne anlam taşır?

Dansite nedir sorusu birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Yoğunluk anlamına gelen dansite idrar söz konusu olduğunda suyla kıyaslanarak idrarın yoğunluğunu kıyaslamaya imkân verir. Peki, dansite nedir? Dansite yükseliği ne anlam taşır?

Böbrekler yaşamsal önemi olan organlardır. Her gün kanın büyük bir kısmını süzüp temizleyerek zararlı veya fazla miktardaki maddelerin idrarla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Böylece vücuttaki su ve tuz dengesi de korunur. Yoğunluk anlamına gelen dansite idrar söz konusu olduğunda suyla kıyaslanarak idrarın yoğunluğunu kıyaslamaya imkân verir. Bir miktar idrar örneğinin laboratuvarda özel yöntemlerle ölçülmesiyle dansitenin karşılığı olarak bir değer karşımıza çıkar.

SG olarak kısaltılan idrar dansite değerleri tıpta bazı konularda fikir vermektedir. Örneğin böbreklerde ürenin yeterince sulandırılıp sulandırılmadığı dansite değerlerinden anlaşılır. Dolayısıyla günlük belli bir miktarda tüketimi tavsiye edilen suyla ilgili de fikir sahibi olunur. İdrar yolları iltihapları, kalp yetmezliği, diyabet gibi hastalıkların teşhisini kolaylaştıran idrar dansite testi erken teşhisi, tedaviyi ve hastalıktan daha kolay kurtulmayı da sağlayacaktır.

Normal Dansite Değerleri

Ölçüm sonuçları 1.002 g/ml ile 1.020 g/ml (gram/mililitre) arasında olan dansite değerleri normal olarak kabul görür. Yeterince su tüketen bir kişinin idrar dansitesi bu aralıklarda olacaktır. Aynı kişinin aynı günde farklı laboratuvarlarda yapılan dansite ölçüm sonuçlarında malzeme ve teknikten dolayı küçük değişiklikler görülmesi mümkündür. Dansite değerleri ile böbreklerin süzme kapasitesi, yeterince su tüketilip tüketilmediği, idrar yollarında iltihap gibi bir sorun olup olmadığı hakkında fikir edinilip teşhis koyulabilmektedir.

Dansite Yüksekliği

İdrar dansitesinin yüksek değerde olması böbreklerin yeterince düzgün çalışmadığının ve idrara örneği veren kişinin yeterince su içmediğinin ya da vücuttan fazla su kaybedildiğinin belirtisidir. Susuz kalındığında dışarı atılan idrarın renginin koyulaştığı da görülecektir. Aşağıdaki hastalıklarla ilgili şüpheler söz konusuysa doktor idrar tahlili ve dansite ölçümü yapılması için hastasını laboratuvara yönlendirecektir.

*Hipovolemik Şok

*İshal, terleme, kusma gibi sebeplerle aşırı su kaybedilmesi (hidratasyon)

*İç ya da dış kanama yoluyla fazla sıvı kaybedilmesi

*Şiddetli yanık vakaları

*Diyabet ve idrarda fazla glikoza rastlanması

*Kalp yetmezliği

*Böbrek yetmezliği

*Böbrek damarlarında daralma

*Böbrek enfeksiyonları

*Hepatorenal sendrom

* Sodyum seviyesinde düşüklük ya da yükseklik

Bunlardan birinin varlığında ya da şüpheli durumlarda dansite ölçümü daha sonra yeniden yaptırılacak, hasta takip edilecektir.

Dansite yüksekliği ile birlikte tahlil yapılan kişilerin idrarındaki;

*Protein

*glikoz

*Beyaz kan hücreleri

*Kırmızı kan hücreleri

*Kristaller

*Bilirubin gibi maddelerin miktarında da artış gözlenebilmektedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle