GeriSağlık Damar tıkanıklığına kök hücre nakli çözümü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Damar tıkanıklığına kök hücre nakli çözümü

Damar tıkanıklığına kök hücre nakli çözümü
refid:21248057 ilişkili resim dosyası

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda, Buerger hastalığı ve atar damar tıkanıklığına bağlı ciddi bacak, kol ağrıları bulunan 7 hastaya kök hücre nakli uygulandı.

Özellikle sigara tiryakilerinde görülen damar tıkanıklığı sonrasında yaşanan ayak ve bacak kaybı ile sonuçlanan Buerger hastalığı, atardamar tıkanıklarında yeni bir yöntem olarak uygulanmaya başlanan kök hücre tedavisi, Doğu’daki hastalara umut oldu.Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde ’Damar tıkanıklarında kök hücre tedavisi’ yöntemi, ilk olarak geçen 16 Temmuz’da Almanya’dan uygulamaya katılan Doç. Dr. Ramazan Gökmen Turan’ın gözetiminde 4 hastanın bacağına yapıldı. İkinci uygulama ise 15 Ağustos’ta Prof. Dr. Münacettin Ceviz ve Prof. Dr. Necip Becit, Yard. Doç. Dr. Abdurrahim Çolak’tan oluşan Atatürk Üniversitesi ekibi tarafından 3 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bölyece Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın sağladığı destekle 6 hastanın bacak, 1 hastanın kolundaki damar tıkanıklığını gidermek için kök hücre nakli başarıyla uygulandı.


KALÇA KEMİĞİNDEN İLİK ALINIYORAtatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda başlayan yeni uygulama, kök hücreler hastaya sedasyon yapıldıktan sonra kalça kemiğinden yaklaşık 240 cc kemik iliği alınarak elde ediliyor. Ayrıştırma sonucu elde edilen kök hücrelerin bir kısmı direk olarak atardamarın içinden veriliyor, diğer kısım ise bacağın iki yanından damar boyunca kas içine enjekte ediliyor. Tedavinin başarısı için hastaların kesinlikle sigarayı bırakmaları ve düzenli egzersiz yapmaları gerekiyor. İşlemin etkisi iki ayda kendini gösteriyor ve tedavi gerçekleşiyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle