GeriSağlık Çoraplarını giyemeyince 9 ayda 64 kilo verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çoraplarını giyemeyince 9 ayda 64 kilo verdi

Çoraplarını giyemeyince 9 ayda 64 kilo verdi

Sivas'ta 146 kiloya çıkması nedeniyle sağlık sorunları yaşayan, hareket güçlüğü çeken ve çoraplarını giyemeyen 3 çocuk annesi Nurcan Uzen, "mini gastrik baypas" ameliyatının ardından 9 ayda 82 kiloya düştü. Uzen: "İnsan kendi çorabını giyemezse ondan sonrasını siz düşünün. Her şey eziyetti, gece uykusu yok, diz, ayak ağrıları, sıkıntısı çoktu. Hayat çok zorlaşmıştı. Günlük normal olarak yapmam gereken hareketleri bile çok zor yapıyordum"

Sivas'ta aşırı kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşayan, hareket güçlüğü çeken ve çoraplarını dahi giyemeyen Nurcan Uzen, "mini gastrik baypas" ameliyatının ardından 9 ayda 64 kilo verdi.

EŞİ VE ÇOCUKLARININ DESTEĞİYLE YAŞIYORDU

Üç çocuk annesi 43 yaşındaki Uzen, fazla kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşamaya başladı. Eşi ve çocuklarının desteğiyle güçlükle yaşamını sürdüren Uzen, 146 kiloya ulaşınca Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde "mini gastrik baypas" ameliyatı olmaya karar verdi. 

9 AYDA 82 KİLOYA DÜŞTÜ

CÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Atabey tarafından gerçekleştirilen ameliyatın ardından 9 ayda 82 kiloya düşen Uzen, çoraplarını başkasının yardımına ihtiyaç duymadan giyebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Çoraplarını giyemeyince 9 ayda 64 kilo verdi

"HER ŞEY BİR EZİYETTİ"

Uzen, aşırı kiloların hayatını adeta çekilmez hale getirdiğini söyledi. Sağlık sorunları yaşamaya başlayınca ameliyata karar verdiğini anlatan Uzen, "İnsan kendi çorabını giyemezse ondan sonrasını siz düşünün. Her şey bir eziyetti, gece uykusu yok, diz, ayak ağrıları, sıkıntısı çoktu. Hayat çok zorlaşmıştı. Günlük normal olarak yapmam gereken hareketleri bile çok zor yapıyordum. Şeker hastası olmuştum. Eğilemiyordum, eğildiğim zaman nefes alamıyordum, kaç senedir oturamıyordum bile. 15 sene çok zordu benim için." diye konuştu.
Bu süreçte eşi ve çocuklarının kendisine yardımcı olduğunu dile getiren Uzen, çoraplarını dahi onların giydirdiğini belirtti.
Uzen, ameliyatın ardından ise nefes aldığını, yaşadığını hissettiğini vurguladı.

Ameliyat sonrası ise birçok kişinin kendisini tanımadığını kaydeden Uzen, "Yeğenim 'Teyzemi ne yaptın, teyzemin yarısını nerede bıraktıysan git al gel' diyor. Aldığım tepkilere çok seviniyorum." dedi.

"64 BEDEN PANTOLON GİYİYORDUM"

Kiloları nedeniyle kıyafet bulmakta zorlandığını belirten Uzen, şöyle devam etti:

"64 beden pantolon giyiyordum, o da dar oluyordu ancak 66 beden bulamıyordum. Sivas'ta büyük beden bulmak sıkıntılı, 64 bedenin içine girmeye çalışıyordum. Üst bedende ise 56-58 giyiyordum. Mağazalara girmiyor, vitrinlere bakmıyordum bile. Beğenmediğim halde bulduğum kıyafete razı oluyordum. Bedenimde kıyafet sorduğumda, insanların bakışları bile çok şey anlatıyordu."
Kiloluyken çarşıya çıktığında simit alıp yemeye utandığını ifade eden Uzen, şimdi ise istediği kadar simit yiyebildiğini söyledi.
Uzen, 70 kiloya düşmeyi hedeflediğini de bildirdi.

"60 HASTA AMELİYAT İÇİN BEKLİYOR"

Yrd. Doç. Dr. Atabey de geçen yıl mayıs itibarıyla "mini gastrik baypas" ameliyatı gerçekleştirmeye başladıklarını, Uzen'in de ilk hastalarından olduğunu bildirdi.

Uzen'in 9 ayda 64 kilo verdiğine, hemen hemen normal kilosuna ulaştığına işaret eden Atabey, şunları kaydetti:
"Ameliyat olmadan önce şeker hastasıydı, ameliyattan sonra kan şekerleri normale döndü, artık şeker hastalığıyla ilgili herhangi ilaç kullanmıyor. Örnek gösterilebilecek bir hasta. Birçok bölgede bu ameliyatlar yapılıyordu, geçen yıl Cumhuriyet Üniversitesinde bu ameliyata başladık. Hem Sivas hem de çevre illerden, Türkiye'nin her yerinden, hatta yurt dışından da talep var. Hastanemiz bu bölgede merkez olma yönünde emin adımlarla ilerliyor. Şu ana kadar 50'yi aşkın hastayı ameliyat ettik. Ameliyat için bekleyen 60 kadar hastamız var."

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle