GeriSağlık 'Çok yorgun çok mütevazı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Çok yorgun çok mütevazı'

'Çok yorgun çok mütevazı'
refid:19740597 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin ilk tam yüz naklini gerçekleştiren "mucize ekibin" başındaki Prof. Dr. Ömer Özkan ameliyatın ardından düzenlenen basın toplantısında ilk kez konuştu.

Son 48 saattir hiç uyumadığı bilinen ve bitkin olduğu gözlenen Prof. Dr. Özkan, tüm ekip arkadaşları adına açıklama yaparken gururluydu. Başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerini ve dünyada bir başka ilkin de bu ameliyatla yaşandığını söyledi. Büyük ameliyatın ardından özellikle bağış yapan aileye teşekkür eden Prof. Dr. Özkan; "Dünyada bir ilk var ki bu çok önemli. İlk defa bir aile hem yüzünü hem de bütün uzuvlarını bağışlıyor. Bu çok önemli onlara da teşekkür ederiz." dedi.

 

İŞTE PROF. DR. ÖMER ÖZKAN'IN AÇIKLAMALARI / WEB TV Daha önce dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini gerçekleştiren ve Türkiye'nin de ilk çift kol nakli ameliyatını yapan Özkan, nakil ameliyatlarında ilk 10 günün cerrahi olarak çok kritik olduğunu, bu süreci olumlu atlatmak istediklerini belirtti. Nakil sonrası iyileşme sürecinde 3 ay, 6 ay ve 1 yıl gibi süreleri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ömer Özkan; "Hep söylüyorduk 1 ay içinde bu ameliyatı gerçekleştireceğiz diye. 20'inci günde gerçekleştirdik." dedi. 

Ameliyat olacak hastaları da ameliyat öncesi 3 aylık bir süreçle psikiyatrist eşliğinde ameliyata hazırladıklarını belirten Prof. Dr. Ömer Özkan şunları söyledi;  "Dünyada ilk kez bu kadar erdemli olan bir aile bulundu. Biz geniş bir ekiple çalıştık. Yüzün riski daha fazla. Kaybedildiğinde hastaya çok fazla zarar vermiş olacaksınız. Şu an için en ufak sorun yok. Hastanın bu yüz benim demesi 1-1,5 yıl olur.

 

"BÖYLE BİR İHTİMAL DE VAR"

 

Yüzün dokuyu kabul etmeme ihtimali sorusu üzerine Özkan; "Böyle bir ihtimal var ve bizim en çok korktuğumuz şey. O zaman işler çok değişebilir. Yüzün dokuyu kabul etmeme ihtimali var. Doku uyuşmazlığı olursa kötü şeyler oluyor, yüzü almak zorundasınız. Yüzün yerini almayacak vücudun başka yerlerinden doku almak zorunda kalırsınız. Ancak 1 yılı atlattıktan sonra böyle bir şeyi pek fazla beklemiyoruz." dedi.

 

"FANTASTİK BİR AMELİYAT"

 

Özkan ameliyatla ilgili duygularını ise şöyle dile getirdi; "Şu anda çok mutluyum. Bu yıllardır hayal ettiğiniz bir şeydi. Çok fantastik bir ameliyat. Bir insanın tamamen görüntüsünü değiştiriyorsunuz. Yaş farkı olması çok önemli değil. Verici ile arasındaki yaş farkı 10-15. Zaten yaş farkı en fazla 20 olmalı. Uğur aynaya baktığında fazla bir şey hissetmeyecek. Şişlikler olacak. Alışması zaman alacak. Psikiyatristlerle tedavi süreç olacak. Kol ve bacak nakli yapılan hasta da şu an için iyi durumda. Çok önemli belli hedefler koymuştuk. 4-5 yıl önce başladığımız çalışmalardı. Hedefleri tek tek gerçekleştiriyoruz. En az 25 kişilik ekiple yaptık." dedi.

 

DÜNYANIN TANIDIĞI EKİP

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan ve ekibi, Türkiye’nin ilk çift kol naklini ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini de gerçekleştirdi.

Muğla’nın Milas İlçesi’nde motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in iki kolu, 25 Eylül 2010’da, aynı ekip tarafından, Aydın’da 2008 yılında iki kolunu dirsek altından mısır silaj makinesine kaptıran 29 yaşındaki Cihan Topal’a nakledildi. 

Prof.Dr. Özkan başkanlığındaki ekip, 9 Ağustos 2011’de de 21 yaşındaki Derya Sert’e 7 saat süren operasyon sonunda dünyanın ilk kadavradan rahim naklini yaptı. Daha önce birçok ülke doktorlarının canlı vericiden denediği, fakat başarılı olamadığı rahim naklini bu kez kadavradan alarak yapan ekip tıp literatürüne geçti. Derya Sert’e, nakilden önce uygulanan tüp bebek işlemiyle hazır bekletilen dondurulmuş embriyo bu yıl Ağustos ayında nakledilecek ve hamile kalacak.

 

İŞTE O MUCİZE EKİP

AİLESİ İSTEDİ CANSIZ MANKENDEN KOL BACAK TAKILDI

O FOTOĞRAFI YAYINLAMIYORUZ

BUGÜN ÇOCUĞUMU KOLLARIMDA TUTABİLİYORSAM

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle