GeriSağlık Cep telefonunun zararları düşündürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep telefonunun zararları düşündürüyor

AB Komisyonu’nun Bilgi Toplumu ve Medyadan Sorumlu Üyesi Viviane Reding, “Daha Güvenli İnternet Eylem Planı” çerçevesinde Avrupa’da kurulan 26 temas noktasının özellikle internet ve cep telefonlarındaki riskler konusunda aileleri aydınlattığını bildirdi.

AB Komisyonu’nun Bilgi Toplumu ve Medyadan Sorumlu Üyesi Viviane Reding internet ve cep telefonu servislerindeki “zararlı” içeriğin çocuklar ve gençlerde yaratabileceği olumsuz etkilere karşı Avrupa çapında çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Reding, bilgisayar oyunlarına derece veren PEGI sistemini Avrupa’da yaygınlaştırmak istediklerini belirtti.

Avrupa Parlamentosu üyelerinden Mary Lou McDonald “Komisyon Üyesi Reding, online ve anında mesaj servisleriyle ilgili olarak, ailelerin çocuklarını yeni medyanın fırsat ve riskleri konusunda eğitmeyi sürdürmeleri gerektiğini söylemişti. Komisyon bu eğitim sürecini hangi pratik önlemlerle destekleyecek?” şeklinde bir soru önergesi verdi. Viviane Reding ise önergeye yanıtında Komisyon’un 1999’dan bu yana çocukların online ortamda korunmasına odaklandığını, “Daha Güvenli İnternet Eylem Planı” çerçevesinde 2008’e kadar çeşitli uygulamalar gerçekleştirdiklerini bildirdi.

BİLGİSAYAR OYUNLARINA RTÜK’ÜN AKILLI İŞARETLERİ GİBİ ÖNLEM


Uygulamanın en önemli unsurunu daha güvenli internet için toplumla “temas noktalarının” oluşturduğunu belirten Reding, Avrupa’da internet konusunda eğitim ve bilinçlendirmeye yönelik 26 ülkede temas noktası kurulduğunu belirtti. Reding’in açıklamasına göre, bu birimler sadece internet değil cep telefonlarında da porno vs. gibi içeriklere karşı korunma amaçlı olarak ana-babaları bilinçlendirme çalışmaları yapıyor.

“Daha Güvenli İnternet Programı” internetteki zararlı içerikle mücadele etme, çocuk ve gençlerin daha güvenli online teknolojilerden yararlanmalarını teşvik etmeye odaklanıyor bu amaçla anketler gerçekleştiriliyor. Viviane Reding yanıtında, “Uygulamalardan biri, online oyun dünyasında PEGI (Pan European Game Information) oyun derecelendirme sisteminin kabul edilmesini teşvik etmek olmuştur” dedi. “Avrupa Oyun Danışma Kurulu” olarak nitelenebilecek PEGI, derecelendirme çalışmalarına birkaç yıl önce başladı. Önce oyun piyasasının yoğun olduğu batı Avrupa ülkelerinde devreye giren PEGI oyunlara içerik ve yaş grupları itibarıyla iki ayrı derece veriyor. AB Komisyonu PEGI’yi orta ve doğu Avrupa’da da yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Reding, bilgi toplumu ve medyadan sorumlu AB Komisyonu üyesi olarak, yıl sonunda sayısal ortamda medya okuryazarlığı konusunda bir bildiri yayınlayacağını, burada çocukların ve gençlerin internet karşısında bulundukları tehlikenin ve medya okuryazarlığının Avrupa çapında güçlendirilmesinin öneminin vurgulanacağını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle