GeriSağlık Çatlaklar oluştu, Numune Hastanesi polikliniği kapatıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çatlaklar oluştu, Numune Hastanesi polikliniği kapatıldı

Çatlaklar oluştu, Numune Hastanesi polikliniği kapatıldı
refid:28012936 ilişkili resim dosyası

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bitişiğinde devam eden zemin altı otoparkı inşaatı nedeniyle, hastanenin poliklinikler binasında çatlaklar oluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından da, gece saatlerinde yapılan açıklamayla hastanenin poliklinikler binasının kapatıldığı duyuruldu. Kapatılan polikliniğin önünde ise gerginlikler yaşandı. Sonrasında Sağlık Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, sadece bir bloğun kapatıldığını, tüm hizmetlerin diğer bloklarda sürdüğünü belirtti.

İBB'den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
"İstanbul Kadıköy'deki Numune Hastanesi Poliklinik binasında, yakınındaki inşaat çalışmasından kaynaklanan çatlaklar gözlenmiştir. İlk incelemede söz konusu çatlakların önemli risk oluşturmadığı tespit edilmişse de, poliklinik binasının tedbir ve gözlem amaçlı olarak kapalı tutulması uygun görülmüştür. Yapılacak teknik incelemenin ardından poliklinik binasının yeniden hizmet vermeye ne zaman başlayacağı duyurulacaktır."

MALZEMELER BİNADAN TAHLİYE EDİLDİ
Poliklinik binasının kapatılmasının ardından, hastane içindeki yollara güvenlik görevlileri şerit çekti; poliklinik yönüne giden yaya ve araçların geçişine izin verilmedi.

Bu sırada çatlakların oluştuğu binadaki tıbbi cihaz ve malzemeler de görevliler tarafından kamyonetlere yüklenerek hastanenin başka servislerine taşındı. Polikliniklerden randevu alan hastaların mağdur olmaması için ise, hastanenin diğer birimlerinde poliklinik hizmeti verileceği öğrenildi.

NUMUNE HASTANESİ'NDE ÇATLAKLAR OLUŞTU / Foto Galeri

Çatlaklar oluştu, Numune Hastanesi polikliniği kapatıldı

"ÇATLAKLAR OLUŞMUŞ"
Bir hasta yakını konuyla ilgili, "Çalışmalardan dolayı poliklinik binasında çatlaklar oluşmuş galiba. Kimseyi sokmuyorlar şu an" diye konuştu.

HASTALAR DİĞER SERVİSLERE YÖNLENDİRİLDİ

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki polikliniklerden bugün için randevu alan hastalar, sabah erken saatlerde hastaneye geldi. Hastaları polikliniklere giden yollarda güvenlik görevlileri karşıladı. Hastalar, görevliler tarafından hastanenin diğer birimlerinde poliklinik hizmeti verecek olan servislere yönlendirildi.

"HASTANE AÇIK TÜM HİZMETLER SÜRÜYOR"

Sağlık Bakanlığı, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin poliklinik binasının çatlaklar nedeniyle kapatılmasıyla ilgili açıklama yaptı.
Yapılan açıklamada, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, “Zeminaltı Otopark ve Bağlantı Yolları İnşaatı" çalışmaları esnasında, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinik Hizmet Binasında çatlamaların, ön bahçe ve kaldırımlarda ise çökmelerin olduğu görülmüştür. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve diğer teknik personelin ilk tespitlerinde önemli bir risk oluşmadığı ancak ayrıntılı teknik inceleme sonuçlanana kadar, tedbir ve gözlem amaçlı olarak Poliklinik Binasında hizmet verilmemesi uygun görülmüştür. İlgili hastanenin poliklinik hizmetlerine diğer bloklarda devam edilmektedir. Hastanenin hasta kabul etmemesi durumu söz konusu değildir ve tüm sağlık hizmetleri kesintisiz olarak sürdürülmektedir" denildi.

KAPATILAN POLİKLİNİK BİNASI ÖNÜNDE GERGİNLİK

Kadıköy'deki Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bitişiğinde devam eden zeminaltı otoparkı inşaatı sebebiyle gece saatlerinde hastanenin poliklinikler binasında çatlaklar oluştu. Binada bulunan hastalar ve personel gece tahliye edildi. Bazı ekipmanlar da binadan çıkartıldı. Durumdan habersiz vatandaşlar, sabah saatlerinde polikliniklere gelerek içeri girmek istedi. Güvenlik görevlilerine binanın kapanma sebebini soran vatandaşlar cevap alamayınca kısa süreli tartışma yaşandı. Bazı hastane çalışanları, boşaltılan binadan eşyalarını taşıdıkları görüldü. Polikliniklere gelen vatandaşlar, binada çatlaklar oluştuğunu çökme tehlikesi nedeniyle içeri alınmadıklarını söyledi.
"Bahçesinde farklı noktalarda oturmalar, bina dilatasyon derzlerinde ayrılmalar, yakın kısımlarında ise zemin ve duvarlarda çatlaklar meydana gelmiştir"

VALİLİK: DETAYLI ETÜT YAPILACAK

İstanbul Valiliği, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin poliklinik binasının çatlaklar nedeniyle kapatılmasıyla ilgili açıklama yaptı.
Valilikten yapılan açıklama, "Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinik Hizmet Binası'nın bahçesinde farklı noktalarda oturmalar, bina dilatasyon derzlerinde ayrılmalar, yakın kısımlarında ise zemin ve duvarlarda çatlaklar meydana gelmiştir. Bu sebeple, ayrıntılı etüt çalışması sonuçlanıncaya kadar tedbir amaçlı olarak bahse konu poliklinik binasında hizmet verilmemesi uygun görülmüş olup, hizmete Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin diğer bloklarında devam edilmektedir" denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle