GeriSağlık "Canınızı hiçe sayıp zayıflama ürünleri almayın!"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Canınızı hiçe sayıp zayıflama ürünleri almayın!"

"Canınızı hiçe sayıp zayıflama ürünleri almayın!"
refid:21567181 ilişkili resim dosyası

TÜRK Eczacılar Birliği, Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Yeşim Kılıç’ın, zayıflamak için kullandığı ilaçlar nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, internet ve ’Merdivenaltı’ tabir edilen yerlerden zayıflama ürünleri alınmamasını istedi.

Türk Eczacılar Birliği’nden yapılan açıklamada,Yeşim Kılıç’ın internet üzerinden satın alıdığı zayıflama ilaçlarını kullanması sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyulduğu belirtilerek şu uyarılarda bulunuldu:

"Türk Eczacıları Birliği olarak, bugüne dek halk sağlığını yakından ilgilendiren her türlü konuyla ilgili sürekli halkımızı bilgilendirici açıklamalar yaptık. Ancak, alınması gereken önlemler zamanında alınmadığı için maalesef ki; üzücü ölüm haberleri almaya devam ediyoruz. Dolayısıyla daha fazla can kaybı yaşanmadan, bir kez daha tekrar vurgulamak isteriz ki; internet, ya da ’Merdiven altı’ diye tabir edilen yerlerden zayıflama ürünleri almayın, canınızdan olmayın. Canınızı hiçe sayıp eczane dışında zayıflama ürünleri almayın.”

"BİBER HAPLARI SAĞLIK MAYINI GİBİ"

Açıklamada, ilaç kapsamında olmadığı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve halk arasında ’Biber hapı’ olarak da bilinen bitkisel zayıflama ürünlerinin nerede, ne zaman ve nasıl patlayacağı belli olmayan birer sağlık mayını gibi olduğuna da dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"Bu tür ürünlerin doktor bilgisi dışında kullanılmasının vücudun bazı organlarında ciddi hasarlar oluşturduğu hatta ölüme yol açtığı maalesef hepimiz tarafından bilinmektedir. Zayıflamak isteyenlerin internetten aktarlara kadar kolayca ulaşabildiği bu tür ürünler, kulaktan dolma bilgilerle kullanılmaktadır. Oysa ki, bilinçsiz kullanıldığında vücutta telafisi mümkün olmayan sonuçlara ya da ölüme neden olan zayıflama ürünleri, mutlaka doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığında kullanılmalıdır. Mucizevi olarak lanse edilen bu tür ürünlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından takibi, kontrolü ve anında geri çekilmesi işlemi bugüne kadar başarıyla uygulanamadı. Bu tür ürünlerin denetimini yaparak ruhsat verecek en doğru makam Sağlık Bakanlığı’dır.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan kolayca ruhsat alan ve piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden sürülen bu tür ürünlerin, internet ortamında takip edilmesinin oldukça zor olduğu, bazı ürünlerin kolayca sahtelerinin piyasaya sürülebildiği kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle