GeriSağlık Burun estetiğinde yeni teknik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burun estetiğinde yeni teknik

ERZURUM Numune Hastanesi'nde görevli plastik cerrahi uzmanı Dr. Murat Emsen, tahrip olan ya da estetik gerektiren burun ameliyatlarında yeni bir teknik geliştirdi.

‘Metpor’ denen ve tıbbi bir malzeme olan implantlara önceden şekil vererek, 3-4 saat süren ameliyatları 20 dakikada tamamlayan Dr. Emsen’in bu çalışması, Amerika’nın önde gelen tıp dergilerinden Journal of Craniogacial Burgery’de ‘Emsen tekniği’ başlığıyla yayınlandı. Uzman Dr. Emsen, "İnsanlara komik ve şaşırtıcı gelebilir ama bu fikir benim aklıma tuvaletteyken geldi. Uzun süre tuvallette kalıp düşündüm, çıktığımda aldığım bir implanta şekil verdim ve ilk ameliyatta başarıyı yakaladım. Eskiden ameliyat sonrası hastalarda morarma, şişlik ve kanama olurdu. Şimdi ameliyat olduğu günün akşamı hastayı taburcu ediyorum” dedi.

Numune Hastanesi Plastik Cerrahi Servisi’nde 4 yıldır görev yapan Uzman Dr. Murat Emsen, şekil bozukluğu, burun kıkırdağı eğriliği, düşme ya da kaza sonucu tahrip olan burunlarda yapılan ameliyatları geliştirdiği bir teknikle daha kolay bir hale getirdi. Bu tür ameliyatların genellikle 3- 4 saat sürdüğünü ancak ‘Emsen’ adını verdiği teknikle operasyonun 20 dakikada tamamlandığını anlatan Uzman Dr. Emsen’in bu çalışması Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan Journal of Craniogacial Burgery adlı tıp dergisinde ‘Emsen tekniği’ başlığıyla yayınlandı.

TUVALETTE AKLIMA GELDİ

Tıbbi bir malzeme olan implanta önceden şekil vererek sorunlu burun bölgesinde yaptığı çalışmanın ‘Emsen tekniği’ adını almasını ‘gurur verici’ olarak ntelendiren Dr. Emsen, fikri tuvalette otururken bulduğunu itiraf etti. Genellikle tuvaletlerde uzun süre kaldığını ve düşündüğünü dile getiren Dr. Emsen, “İnsanlara komik gelebilir ama bu fikir gerçekten tuvalette aklıma geldi. Biraz düşündüm ve tuvaletten çıkar çıkmaz elime aldığım bir implanta şekil vererek, olasılıkları hesapladım. Yaptığım ilk ameliyat 20 dakikada bitti ve hastayı akşam taburcu ettim. Öyle ki, daha önce yapılan bu operasyonlar sonrasında burunda şişme, morarma ve kanama olurdu. Şimdi bu tür komplikasyonlara da rastlanmıyor. Burun estetiğinden, tahribata kadar sorunu daha kolay bir şekilde çözebiliyorum” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle