GeriSağlık Bu kadar dökülüyorsa dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu kadar dökülüyorsa dikkat

Bu kadar dökülüyorsa dikkat
refid:24782618 ilişkili resim dosyası

Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Ali Yaşar, saç dökülmesinin insanoğlunun en eski ve önemli güzellik problemlerinden biri olduğunu, günde 80 telden fazla saçı kişilerin, saçlarını kaybetme riski taşıdığını söyledi.

Saç dökülmesinin, önemli deri hastalıklarından biri olduğunu ifade eden Yaşar, “Saç dökülmeleri, iz bırakan ve iz bırakmayan diye ikiye ayrılır. İz bırakan saç dökülmeleri yanıklar, saçlı derideki ameliyat izleri, bazı mantar hastalıkları, çeşitli deri hastalıkları seyrinde ve çoğu kez saçlı deri içerisinde bölgesel dökülme alanları şeklinde görülen dökülmelerdir. Dökülen saçlar tekrar çıkmayacağı için erken teşhis ve tedavi bilhassa önemlidir.” dedi.

KADINLARDA DOĞUMDAN SONRA DÖKÜLEN SAÇLAR YENİDEN ÇIKIYOR

İz bırakmayan dökülmelerde, sebep ortadan kaldırıldığı takdirde saçların tekrar çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Yaşar, “İz bırakmayan saç dökülmelerinde en sık neden kansızlığın bazı şekilleri, özellikle demir eksikliği anemisidir. Bunun dışında vitamin B12, folik asit ve çinko gibi vitamin ve element eksiklikleri de bu tip dökülmeye sebep olmaktadır. Uzun süren çok sıkı zayıflama rejimleri bir başka nedendir. Başta kanser ilaçları olmak üzere bazı ilaçlar ve kimyasal maddeler, tifo gibi yüksek ateşli, ağır seyreden ve uzun süren hastalıklar, tiroid bezinin guatr gibi hastalıkları, geçirilen büyük cerrahi operasyonlar ve ağır psikolojik stresler, böyle dökülmelere neden olabilir. Kadınlarda doğumdan üç dört ay sonra başlayan ve tam nedeni anlaşılamamış bir özel dökülme şekli daha vardır ve altı ay kadar sonra kendiliğinden düzelir.” şeklinde konuştu.Saçın yıkanması ve fırçalanması sırasında dökülmesinin "yalancı dökülme" olarak adlandırıldığını belirten Ali Yaşar, “Bu hastalar genellikle bize avuç avuç, topak topak saç dökülmesinden yakınarak gelirler. Bunlar arasında gerçek saç dökülmesi olanlar çok fazla değildir, çünkü tanımlanan dökülmeler, saç yıkama ve fırçalama sırasında olan dökülmelerdir, yani dökülme aşamasında olan saçların doğal dökülmesidir. Yerlerine yenileri gelecektir.” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle