GeriSağlık Bölgede korkutan artış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bölgede korkutan artış

Bölgede korkutan artış
refid:21425469 ilişkili resim dosyası

Hakkari Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı İsmail Biri, “Türkiye genelinde tiroit kanseri yüzde 10 seviyelerinde iken, Hakkari'de zamanında müdahale yapılmadığı için bu oran yüzde 20 civarındadır” dedi.

Biri, 1,5 yıldan bu yana görev yaptığı kentte binlerce tiroit hastasını muayene ettiğini belirtti.
Yörede tiroit hastalığının yaygın olmasının iyotsuz tuz kullanımının fazlalığından kaynaklandığını vurgulayan Biri, hastalığa yakalanan vatandaşların tedavide geç kalması nedeniyle hastalığın ilerleyerek guatra dönüştüğünü söyledi.


Biri, guatr hastalığının, Hakkari ve yöresinde yaygın olduğuna dikkati çekerek, hastaların bir çoğunun cerrahi müdahaleden korktuğu için doktora başvurmadığını ifade etti.


Muayeneler sırasında, hastalarda 4-5 santimetrelik nodüllerle karşılaştığını anlatan Biri, şöyle konuştu:
“Ameliyat ettiğim hastalar içerisinde kanser oranının yüksek olduğunu gördüm. Türkiye genelinde tiroit kanseri yüzde 10 seviyelerinde iken, Hakkari'de zamanında müdahale yapılmadığı için bu oran yüzde 20 civarındadır. Kentte her 5 tiroit ameliyatının bir tanesi tiroit kanseri çıkmaktadır. En büyük sıkıntımız hastaların, 'ses tellerinde sorun çıkacak' diye ameliyattan ve komplikasyonlardan korkmasıdır. Şimdiye kadar kentte 200'den fazla tiroit ameliyatı gerçekleştirdim. Çok şükür hiçbir hastamızda kalıcı bir sorun oluşmadı.”


Biri, hastalığa karşı alınacak en büyük önlemin, yemeklerde iyotlu tuz tüketilmesinin sağlanması olduğunu sözlerine ekledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle