GeriSağlık Bir duyuyu canlandırdılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir duyuyu canlandırdılar

Bir duyuyu canlandırdılar
refid:21378459 ilişkili resim dosyası

Gen tedavisiyle, koku alma yetisini kaybeden fareler koku alabildi.

Michigan Üniversitesi'nden Dr. Jeffrey Martens ve ekibinin, hücre yüzeyinde yer alan sil adlı uzantıların olmaması nedeniyle koku almayı engelleyen anozmi adlı genetik bozukluğa sahip fareler üzerinde yaptığı gen tedavisi başarılı oldu.


Bozukluğun, IFT88 proteininin eksikliğinden kaynaklandığını belirten bilimadamları, bir grip virüsüne, içinde IFT88 bulunan normal gen dizilerini yerleştirdi.
3 gün süren tedaviden sonra farelerin hücrelerinin yüzeylerinde sillerin büyüdüğü, beynin koku almadan sorumlu bölgesinin uyarıldığı ve hayvanların bozukluk nedeniyle iyi olmayan yeme alışkanlıklarının değiştiği görüldü.


İki hafta sonra ise farelerin kilo aldığı görüldü ve koku almaya ilişkin sinir hücrelerinin faaliyetinde iyileşme belirlendi. Bilimadamları, bu gelişmenin, insanlardaki doğuştan gelen koku alamama rahatsızlığının yanı sıra böbrek, göz gibi organlardaki bazı hastalıkların tedavisine ışık tutabileceğini vurgularken, tedavinin insanlarda uygulanması için zaman gerektiğini belirtti. Araştırma "Nature Medicine" dergisinde yayımlandı.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle