GeriSağlık Bingür Sönmez'i vuran kişi tahliye edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bingür Sönmez'i vuran kişi tahliye edildi

Bingür Sönmez'i vuran kişi tahliye edildi

Ünlü kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in silahla yaralanmasına ilişkin hakkında 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenen eski Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen ile 6,5 yıldan 8 yıla kadar hapsi istenen yeğeni Özcan Taş tahliye edildi.

Kars Ağır Ceza Mahkemesindeki davada tutuklu sanıklar Özbilen ve Taş ile taraf avukatları hazır bulundu. Sanıklar Özbilen ve Taş, yaptıkları savunmada, önceki ifadelerini tekrarlayıp, takdirin mahkemede olduğunu belirtti. Sanık avukatları Aydın Alkan ve İbrahim Baştimar da müvekkilleri Özbilen ve yeğeni Taş'ın tutukluluk hallerinin değerlendirilerek bu yönde karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutuklulukta geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak "yurtdışı yasağı" getirip, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmelerine karar verdi.

AVUKAT AÇIKLAMASI

Özbilen'in avukatı Aydın Alkan, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği karardan mutlu olduklarını belirterek, "Karar bizi sevindirmiştir. Toplanmayan delillere etki etme gibi bir durum söz konusu değildir. Zaten delillerin önemli bir kısmı toplanmıştı. Müvekkillerin duruşmalardaki tutum ve halleri bu kararın verilmesinde önemli bir etkendir. Yaklaşık 1 yıldır tutuklu olan müvekkiller hakkında mahkemenin sonraki süreçte vereceği kararın da adil bir şekilde olacağından hiçbir kuşkumuz yoktur" diye konuştu.

OLAY

Eski Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, 24 Ağustos 2014'te kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'i ilçe meydanında silahla yaraladığı iddiasıyla, yeğeni Özcan Taş da olayın hemen ardından Sönmez'e tekme attığı iddiasıyla soruşturmanın devamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

İDDİANAMEDEN

Kars Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Özbilen'in “Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs” suçundan 13 yıldan 20 yıla, Taş'ın da “Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs suçuna yardım etmekten” 6,5 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle