GeriSağlık Beyin enerjisini artırma yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyin enerjisini artırma yolları

Beyin enerjisini artırma yolları
refid:20841231 ilişkili resim dosyası

Çok iyi hazırlanılmış bir sınav bile heyecan ve stres yüzünden başarısızlıkla sonuçlanabilir. O yüzden sınav stres ve kaygısını yok etmek, büyük önem taşıyor.

Beyin enerjisini artırma yolları

Sınav stresini ve kaygıyı gidermek, sınavda başarı göstermenin ilk adımlarından biridir. Pek çok kez, çok iyi hazırlanılmış bir sınavın, heyecan ve stres yüzünden başarısızlıkla sonuçlandığına şahit olmuşsunuzdur. Ama sınav stres ve kaygısını yok etmek mümkün. Beyin enerjisini artırarak sınavlarda başarıya ulaşmak için uygulanabilecek yöntemlerden bazıları ise şunlardır:

Kahvaltıda doğru beslenme


/images/100/0x0/55eaff3df018fbb8f8a44367
Sınav sabahlarında yapılacak doğru kahvaltının başarıyı getiren en önemli anahtarlardan biri olduğu bilinir. Peki doğru kahvaltı nasıl olmalıdır?
Öncelikle doğal gıdalar bedenimiz tarafından da tanındığı için doğal ürünlere ağırlık vermelisiniz. Ceviz, badem, kuru üzüm yiyebilir, sınav sabahları için özel hazırlayacağınız iksirimizden içebilirsiniz.

Sınav için sabah içeceği


Taze sıkılmış elma ve havuç suyuna üzüm çekirdeği, tuz ve bal katarak ılık su ile karıştırılır. Bu karışım içilir. Kan şekeri değerlerini olumlu yönde etkileyen bu içecek, sınavda başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Doğru egzersiz ile bloke edilmiş hücreleri açmak


Sınav hazırlıkları süresince yapacağınız egzersizler de başarı şansınızı artıracaktır. Bu egzersizlerden en önemlisi, kolların açılarak yavaşça arkaya doğru bedenin esnetilmesi ve bu sırada nefes alınmasıdır. Bu hareket, vücudumuzdaki yedi enerji alanını harekete geçirerek tüm bedeni uyarır. Enerji tıkanıklıkları giderilmiş olur. Bloke edilmiş hücrelerimizi açmak için son derece faydalı bir harekettir.

 

4 saniye nefes tekniği

 

Nefes ile solunum aynı şey değildir. Doğru nefes almanın ilk kuralı dik durmaktır. Bu sayede alınan nefesle hava vücudumuza doğru bir şekilde girmiş, biz de daha düzenli nefes almış oluruz. Düzensiz nefes alan bir kişi dakikada yaklaşık 15-16 nefes alırken, 4 saniye nefes tekniğiyle dakikada 4 nefes alabilir, daha verimli konuma geçebilirsiniz.

 

- 4 saniye sürecek şekilde nefes alın
- 4 saniye süresince aldığınız nefesi tutun
- 4 saniyede aldığınız nefesi verin. Nefesinizi verdikten sonra 4 saniye bekleyin ve ilk adımdan tekrar başlayın. 4x4=16 saniyede bir nefes almış oldunuz.
Faydası: Oksijen oranı bakımından zengin havanın akciğerlerinize ulaşmasının yanı sıra bu egzersiz akciğerlerinizin ömrünü uzatır.

 

Bedendeki noktaları uyararak stres ve kaygıyı gidermek

 

Doğru nefes alma tekniğinin yanı sıra yine dik pozisyonda durarak, kulak memesine yapılacak 3-5 saniyelik basınçlarla (sıkıştırma) da sınav kaygısı ve stresten uzaklaşabilirsiniz.

 

Magnezyum yağı menisküs ağrısını hafifletiyor

 

Soru: Benim dizlerimde merdiven ve yokuş inip çıkarken şiddetli ağırılar oluyordu. Doktora gittiğimde “menisküs başlangıcı” teşhisi konuldu. 1 adet merhem ve beraberinde bazı hareketler verdiler. Bir müddet hareketlere devam ettim, ağrılarım azalınca bıraktım. Son zamanlarda ağrılarım çok arttı. Tavsiyeleriniz neler olabilir? (Ümmühan Destici)
Cevap: Menisküs dizimizde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Menisküs dokusu ani dönme hareketleri başta olmak üzere dizdeki travmalar sonucu yırtılabilmektedir. Menisküs rahatsızlıkları sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı olan kişiler ciddi ağrılar yaşayabilir. Size tavsiyem, doktor kontrolünüzü aksatmamanızın yanı sıra dinlenmeniz, ağrı üzerine buz kompresi uygulamanız. Fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizlerden de faydalanabilirsiniz.
Menisküse soya, spirulina, karabaş otu ve kişniş gibi bitkiler öneriyorum. Oluşan ağrıların azaltılmasında magnezyum yağı ile masaj yapmak de etkili bir yöntemdir.

 

Sinüzite karşı papatya buğusu

 

Soru: Yıllardır şiddetli sinüzit hastasıyım. Zaman zaman ağrılarım dayanılmaz oluyor. Bana önereceğiniz bitkisel bir karışım var mı? (Kerime Baş)
Cevap: Sinüzit; sinüs adı verilen yüzdeki kemik boşlukların iç yüzünü kaplayan mukoza iltihabına ve boşlukta cerahat toplanmasına denir. Baş ağrısı ve burundan rahatça soluyamama duygusu, gözaltındaki ve göz üstündeki bölgeler bastırıldığında hafif veya aşırı basınç ağrısı, sinüzitin en önemli belirtisidir. Tıbbi kontrollerinizi yaptırmanın yanı sıra doktorunuza danışarak aşağıdaki kürleri uygulayabilirsiniz:
1 litre suya 2 yemek kaşığı dolusu papatya ekleyip, kaynamaya başlayan suyu ocaktan alın. Baş ve göğsünüzü büyük bir havluyla örterek, papatya buğusundan 10 dakika solunması tavsiye ederim. Bunun haricinde alfa, enginar ve zencefil bitkilerini semptomlar azalana kadar kullanmanızı öneririm. Yılda bir kere mutlaka kozmik beden temizliği yapmanız da faydalı olacaktır.

 

Hemoroid şikayetini nasıl giderebilirim

 

Soru: Hemoroid problemi ile ilgili önereceğiniz bir bitkisel çözüm var mıdır? Yaptırdığım tahlilde iç hemoroid çıktı, ama daha başlangıç gibi... Acılı yiyecekleri tamamen hayatımdan çıkardım. Yardımcı olursanız sevinirim. (Mesut Kocatoros)
Cevap: Rahatsızlığınız için zeytin yaprağı, yeşilçay, soya, zencefil, çörek otu, üzüm çekirdeği kullanabilirsiniz. Bütün hastalıklar, metabolizmadaki bir sorunun habercisidir. Basur önemli bir hastalığa işaret olabilir. Doktorunuza mutlaka danışın ve onayını aldıktan sonra, akşamdan 1 litre suya bırakılmış 5 adet kuru gül kayısı, 5 adet mürdüm eriği ve 5 adet inciri tüketip, suyunu içmenizi tavsiye edebilirim.
Ayrıca sabahları aç karnına 50 gram kadar saf zeytinyağı içilmesini öneririm. İlkbahar ya da sonbaharda kozmik beden temizliği yapmanız da tedavinize destek için verimli olacaktır.

 

ÖNEMLİ NOT


Hastalıkları tedavi etmek, 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Hürriyet Gazetesi aracılığıyla elinize ulaşan bu bilgiler, tavsiye hükmündedir. Kürlerde ve metin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirmeniz tavsiye edilir.


 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle