GeriSağlık Bayramda yola çıkmadan önce dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayramda yola çıkmadan önce dikkat

Bayramda yola çıkmadan önce dikkat
refid:29548924 ilişkili resim dosyası

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Güneş Yavuzer, Ramazan Bayramı dolayısıyla yaşanabilecek trafiğe ve trafik kazalarına işaret ederek, "İlk etapta sürücülere yoğunlaşmak lazım. Alkollü araç kullanmayacaklar ama bunun yanında bazı ilaçların da aynı alkol gibi dikkati dağıttığını biliyoruz" dedi.

Yavuzer, düzenlediği basın toplantısında, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla akraba, eş ve dost ziyaretlerinin sıklaşacağını belirterek, bu ziyaretler esnasında oluşabilecek trafik kazalarına dikkati çekti.

TÜRKİYE TRAFİK KAZALARINDA İLK 10'DA

Türkiye'nin trafik kazaları sıklığı açısından dünya ülkeleri arasında ilk 10'da yer aldığı bilgisini paylaşan Yavuzer, "Yıllık ortalama 600 bin trafik kazası olduğunu istatistiklerde okuyoruz. Bu kazalarda 125 bin kişi yaralanırken, 4 bin kişinin de hayatını kaybettiği, 2013 yılı verilerinde sunuluyor. Bu, çok ciddi bir toplumsal sorun. Önümüzde de bayram var. İnsanlar, sevdiklerine, sevdiği yerlere ulaşmak için trafikte olacaklar ve riskler artacak" dedi.

KAZALARIN YÜZDE 40'INDA SÜRÜCÜ ÖLÜYOR

Yapılan çalışmalar sonucunda trafik kazalarının yüzde 80'inin sürücü hatalarından kaynaklandığını ifade eden Yavuzer, şunları kaydetti:

"Bu trafik kazaları sonucunda da yüzde 40 sürücü ölüyor. 25-30 yaş arasındaki gençleri, özellikle temmuz-ağustos aylarında trafik kazalarına bağlı olarak kaybediyoruz. Bunu nasıl önleyebiliriz? İlk etapta sürücülere yoğunlaşmak lazım. Alkollü araç kullanmayacaklar ama bunun yanında bazı ilaçların da aynı alkol gibi dikkati dağıttığını biliyoruz. Bir ilaç almadan önce sürücünün, muhakkak doktorundan, eczacısından ya da en azından prospektüsten ilacın dikkatini dağıtıp dağıtmayacağını öğrenmesi gerekir. Oturduğu koltuğun kendi vücut ölçülerine göre uygun olması, camlardan görüş açısının net olması lazım. Arabanın içini eşya ile doldurup, ön, arka, ya da yan camları kapatmaması gerekir."

ÇOCUKLARI ASLA ÖNE OTURTMAYIN

Otomobille seyahat esnasında çocukların konumuna da değinen Yavuzer, "Çocuklar çok önemli. Onları lütfen öne oturtmayın. Çocukların yeri arka taraftır. Çocuğun boyu 140 santimetrenin altında ise muhakkak özel koltukta ve emniyet kemeri takılı bir şekilde bir yerden bir yere taşınması gerekiyor" şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle