GeriSağlık Başkan yolsuzluk iddialarına yanıt verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkan yolsuzluk iddialarına yanıt verdi

Başkan yolsuzluk iddialarına yanıt verdi
refid:27903588 ilişkili resim dosyası

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Marmaris Temsilcisi Mahmut Erdoğan, AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk’ün Marmaris Devlet Hastanesi’nin ihale ve alımlarında 14 yıldır haksız kazanç sağlayıp, sağlık personeline mobbing uyguladığını ve aynı hastanede hemşire olan eşine de haksız menfaat sağlamaya çalıştığını öne sürdü. Ankara’da bulunan Öztürk ise hakkındaki iddialara döndüğünde belgeli olarak yanıt vereceğini söyledi ve ekledi: "İhale şartnamesi dosyası bile almadım. İl firmam 1997 yılında kuruldu. Devlet Hastanesi gelip benden malzeme alır, parasını öder. Casper’in bayisi benim, benden almak zorunda. 6 yıl boyunca hiçbir ihaleye girmedim. İl Başkanlığını siyasi olarak hiçbir yerde kullanmadım"

Sağlık-Sen Marmaris Temsilcisi Mahmut Erdoğan, geçen 15 Kasım’a kadar iki yıl sözleşmeli olarak idari ve mali işler müdürü olarak görev yaptığı Marmaris Devlet Hastanesi’ndeki bazı ihale ve alımlarda usulsüzlük yapıldığını öne sürdü. Dün savcılığa iddialarıyla ilgili suç duyurusunda bulunan Mahmut Erdoğan yazılı açıklamasında AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk’ü eleştirdi.

Marmaris Devlet Hastanesi’nde idari ve mali işler müdürü olarak görev yaptığı sürede hastaneyi E kategorisinden A’ya yükselterek yüzde 100’lük bir performans ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, buna rağmen Nihat Öztürk’ün hastane personeli ve kendisine mobing uyguladığını iddia etti. Öztürk’ün, Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Gürbüz Akçay’ın görevden alınması sağlayıp, yerine Akçay’ın hemşerisi pratisyen hekim Murat Himoğlu’nun atanmasını yaptırdığını öne süren Öztürk, "Siyasi gücünü kullanıp, benim sözleşme sürem dolduktan sonra yeniden imzalatmadı. Yerime benden önce görev yapan müdür İsmail Rüştü Baş’ın atanmasını istiyor" dedi.

ESKİ MODEL CİHAZLAR ALINDI İDDİASI


2012-2014 yılları arasında devlet hastanesine görüntüleme cihazı hizmeti satın alımında yer teslimi yapılırken ön kabul komisyonu ve teknik şartlara uygunluğa dair komisyon oluştuşturulmadığını belirten Erdoğan, "Bunu görevde olduğum geçen 11 Aralık’ta resmi yazıyla genel sekreterliğe bildirdim. Komisyon oluşturulmaması sayesinde, firma yönetmelik ve teknik şartnameye aykırı cihazlar getirdi. İhale şartnamesi gereği en az 2004 model olması gereken bazı cihazlar 2003 model olarak gönderildi. Bana gelen ihbarı değerlendirerek yaptığım incelemede cihazların şartname dışında gönderildiğini tespit ettim. Firma, neredeyse tüm cihazlarında teknik şartnameye aykırı düşük model cihaz kullanmıştır. Ben göreve gelene kadar birimlerde kontrol ve muayene komisyonları kurulmayıp, rastgele kişilere imza attırılmıştır" dedi.

Başkan yolsuzluk iddialarına yanıt verdi


EŞİNİN ÇALIŞTIĞI HASTANEDEN 188 BİN LİRALIK DOĞRUDAN ALIM


AK Partili Öztürk’e ait Marmaris’teki bilgisayar firmasına ihale ve doğrudan alımlarla 2007-2012 yılları arasında 188 bin 41 lira kazanç sağlandığını öne süren Erdoğan, "Mevcut belgelerden de anlaşılacağı üzere eşi hastane başhemşire yardımcısı iken hastane server ihalesine tek firma olarak katılıp 42 bin lira bedelle ihaleyi kazanmıştır. Halbuki 2886 sayı Devlet İhale Kanunu ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu gereği birinci derece yakını kurumda idareci olanlar ihaleye katılamazlar" diye konuştu.

İŞE GELMEDEN MAAŞ ÖDENDİ

Hizmet alımı yoluyla temizlik elemanı olarak işe alınan Ali Erdem’e yıllarca mesaiye gelmediği halde fatura sorumlusu gibi gösterilerek maaşının ödenip, sigorta primlerinin yatırıldığını öne süren Erdoğan, "Konu Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayet edildi. Soruşturma sonunda hastanenin eski başhekimi Tolga Çakmak ile eski müdürü İsmail Rüştü Baş’a kınama cezası verildi. Baş, 2011 yılında dönemin Sağlık Grup Başkanı Dr. Koray Güneş’i darp etmesi sonucu hem adli hem de idari soruşturma geçirip, yaralama suçundan ceza aldı. Bu kişinin yeniden göreve gelmesi için Nihat Öztürk siyasi gücünü kullanıyor" dedi.

SİYASİ LİNÇ YAPILMAK İSTENİYOR
Ak Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, Sağlık-Sen Marmaris Temsilcisi Mahmut Erdoğan’ın hakkındaki iddialarıyla ilgili olarak DHA muhabirine telefonda açıklamalarda bulundu. Hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını öne süren Öztürk, "4 yıllık il başkanıyım. Çalışan tayini konusu beni ilgilendirmez. Mahmut Erdoğan, devletin kendisini görevden aldığı gün böyle bir açıklama yaptı. 2.5 yıldır görevdeydi, bunları neden şimdi açıklıyor? Ben hiçbir dönem içinde bürokratik atamalarla uğraşmadım. İşim siyaset. 2009’dan bu yana iki şirketim var. Muğla genelinde sağlık ocakları dahil olmak üzere, Kamu Hastaneleri Genel Sekterliği, Sağlık İl Müdürlüğü ve tüm ilçelerdeki hastaneler dahil olmak üzere hiçbirisinde ihaleye girmedim. İhale şartnamesi dosyası bile almadım. İl firmam 1997 yılında kuruldu. Devlet Hastanesi gelip benden malzeme alır, parasını öder. Casper’in bayisi benim, benden almak zorunda. 6 yıl boyunca hiçbir ihaleye girmedim. İl Başkanlığını siyasi olarak hiçbir yerde kullanmadım" dedi.Marmaris Devlet Hastarnesi’nde hemşire olan eşiyle ilgili iddialar için ise Öztürk, "Ameliyat olacak derece rahatsızlığı var. Bu yapılanlar ahlaksızlık. Benim milletvekilliğine aday olmamdan dolayı birileri haber yaptırıyor. Bu haberleri doğru bulmuyorum. O arkadaşla ilgili avukatlarım çalışıyorlar ve imzamı bekliyorlar. Hakkında dava açacağız. Son 2.5 yıl boyunca yani Mahmut Erdoğan görevdeyken firmamdan 30 bin liralık alışveriş yapmışlar. Önceki yanlışsa bu da yanlış o zaman. Hakkımı helal etmiyorum. Kimin başhekim ve müdür olacağı ise beni ilgilendirmiyor. Bu bir siyasi linç kampanyası" diye konuştu."EŞİ İKİ YILDA 415 GÜN RAPOR KULLANDI"

Öztürk’ün hemşire eşi M.Ö.’nün 2013 yılında 180 ve geçen sene de 235 gün rapor ve izin aldığını iddia eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Raporlarda tek hekim raporu yasal süresi de aşılmış olup hafta sonları ve resmi tatil günlerini de kattığımızda neredeyse iki yıl hiç çalışmadan maaş ve döner sermaye almıştır. Ayrıca, M.Ö. lise mezunu olmasına rağmen Kamu Hastaneler Kurumu’na üniversite mezunu olduğuna dair yazılı beyanla Marmaris Devlet Hastanesi’ne sağlık bakım hizmetleri müdür yardımcısı olarak olarak ataması yapılmak üzereyken, bakanlığımızın Çekirdek Kadro Sistemi’nde (ÇKYS) durum anlaşılarak bu görev iptal edildi."

Ankara’da olan AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk ise, döndüğünde hakkındaki iddialara belgeli olarak vereceğini söyledi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle