GeriSağlık Bakanlık soruşturma açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanlık soruşturma açtı

Bakanlık soruşturma açtı

Sezaryen-normal doğum tartışmasına Sağlık Bakanlığı'ndan tepkili açıklama geldi.

Zeytinburnu Semiha Şakir Doğumevi’nde doğum sırasında rahatsızlanan ve daha sonra hayatını kaybeden 40 yaşındaki Şükrüye Tuğ ile ilgili haberler üzerine Sağlık Bakanlığı bugün yazılı bir açıklama yaparak olaya dair soruşturma başlattıklarını ancak olayın sezaryen-normal doğum tartışmasına dönüştürülmesinin yanlış olduğunu belirtti. Yapılan açıklama şu şekilde:

"Normal Doğum Israrı Hastayı Öldürdü" başlığı ile verilen haberlerle ilgili olarak dün İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapılmıştı.
 
Söz konusu açıklamada;
 
Hayatını kaybeden anne Şükran Tuğ’un daha önce iki normal doğum yaptığı, muayene ve tetkiklerinin de normal olması nedeniyle doğum masasına alındığı belirtilmişti.
 
Aynı açıklamada, doğum esnasında gelişen ani komplikasyon nedeniyle bebek kalp atım seslerinin bozulduğu ve annenin acil sezaryene alındığı ancak doğumdan bir gün sonra annenin genel durumunun kötüleşerek hayatını kaybettiği ifade edilmişti.
 
Buna rağmen anne ölümlerini hassasiyetle takip eden Bakanlığımız konu ile ilgili olarak soruşturma başlatmıştır.
 
Ancak başlatılan soruşturmanın sonucu beklenmeden, hasta yakınlarının tek taraflı beyanlarından yola çıkılarak konunun “sezaryan- normal doğum” tartışmasına dönüştürülerek hekimleri yargılayıcı şekilde verilmesi habercilik etiği ile bağdaşmamaktadır.
 
Kamuoyunun bilgilendirilmesi için ilgilerinize sunulur.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle