GeriSağlık Bahar, operasyonla ‘Tavşan dudak’tan kurtuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahar, operasyonla ‘Tavşan dudak’tan kurtuldu

SİVAS'ın Yıldızeli İlçesi'ne bağlı Gündoğan Köyü'nde, halk arasında ‘Tavşan dudak’ olarak bilinen, Cleft (yarık dudak) ile dünyaya gelen 4 yaşındaki Bahar Aygün, gerçekleştirilen operasyonla normal dudağa kavuşturuldu.

İlçeye bağlı Gündoğan Köyü'nde yaşayan Bahar Aygün, ‘tavşan dudak’lı olarak dünyaya geldi. Aydın ve Nuriye Aygün çifti, 5 çocuklarından en küçüğü olan Bahar'ı, dudağındaki yarık nedeniyle problem yaşaması ve arkadaşları tarafından alay edilmesi üzerine ameliyat ettirmeye karar verdi. Sultan 1’inci İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi'nde, Dr. Mehmet Özköse tarafından gerçekleştirilen operasyonla, Bahar'ın üst dudağında bulunan açıklık kapatılarak, dudağa normal bir görünüm kazandırıldı.

Bahar Aygün'ün doğuştan dudağındaki kasların yapısında bozukluk olduğunu ve bu bozukluğun gerçekleştirilen ameliyat ile düzeltildiğini belirten Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet Özköse, “En sık görülen doğumsal şekil bozukluklarından biride halk arasında tavşan dudak olarak bililnen yarık dudak vakalarıdır. Bahar Aygün de bunlardan biri. Hastamızın doğuştan dudak kaslarının yapısında bozukuluk vardı. Bu kaslar ameliyat ile onarıldı ve birleştirildi. Üst dudakta bulunan açık kısmın arasındaki boşluk dolduruldu. Deri ve ağız içi derisi dikildi.

Böylelikle hastamızın dudak görünümü değiştirildi ve normal bir dudak yapısına kavuşturuldu” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle